Alternatif tasarımlarla iOS 11 kilit ekranı nasıl daha iyi olabilir?

Hemen her yıl hevesli tasarımcılar iPhone için konsept tasarımlar oluşturuyorlar. Kullanıcılar tarafından beğeni toplayan bu fikirler nadiren ve kısmen de olsa Apple tarafından da benimsendiği oluyor.

Aynı zamanda bir blog yazarı olan Matt Birchler‘in yaklaşmakta olan yeni iOS sürümü için hazırladığı konsept tasarımlar aslında mevcut iOS’un -bilhassa kilit ekranının- ne kadar daha iyi bir hale getirilebileceğini açıkça gösteriyor.


Birchler, kilit modunda hava durumu için ekranın sol üst köşesine konabilecek bir göstergenin Apple’ın kullanıcı deneyimini belirgin bir şekilde artırabileceğini düşünüyor. Bu alan sadece hava durumu için değil kullanıcının tercih edebileceği başka kişiselleştirilmiş göstergeler için de kullanılabilir.

Birchler’in ele aldığı bir diğer husus, Apple’ın kilit ekranındaki bildirim karmaşasıyla ilgili. Mevcut iOS’da bildirimler kronolojik sırada görüntülenmekte. Halbuki bildirimler Android’dekine benzer bir şekilde uygulamalara göre gruplandırılmış olarak sunulduğunda karmaşa ortadan kalkabilir.

Birchler tasarımlarında “akıllı uyarılar” olarak adlandırdığı bir özellik daha kurguluyor. Bu özellik kullanıcıların “konum, saat ve etkinliklerine” dayalı olarak gerçek zamanlı güncellemeler almalarını sağlıyor. Bu sayede örneğin takviminizdeki bir etkinliğe zamanında yetişebilmeniz için bir an önce yola çıkmanız gerektiğine dair bir uyarı alabilirsiniz.

Bakalım yeni iOS sürümü boy gösterene kadar daha ne gibi konsept tasarımlarla karşılaşacağız. Siz de yorum olarak yeni iOS’dan beklentilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...