Yiyecek artıklarından gübre yapan makine: Zera

Amerikan menşeili beyaz eşya üreticisi Whirlpool evdeki organik artıkları gübre haline getirebilecek bir makine üretti. Zera Food Recycler adındaki bu cihaz evdeki meyve kabuklarından, sebze artıklarından zengin bir gübre elde edebiliyor.

Zera bir mutfak aleti olarak oldukça şık ve kullanımı da gayet basit. Fişe taktıktan sonra kapağını açıp çöpleri oluğuna bırakıyorsunuz. Sadece kemik ve zeytin çekirdeği gibi sert maddeleri atmamak gerekiyor. Bunlar cihazın bıçaklarına zarar verebiliyor.


Çöplerden meydana gelebilecek kokuyu önlemek için Zera’nin içerisinde karbon filtresi bulunuyor. Yaklaşık bir hafta boyunca yemek artıkları biriktirildiğinde oksijen, nem, ısı ve karıştırıcı sayesinde bahçe bitkileri için taze ve çok kullanışlı bir gübre elde ediliyor. Cihazı uzaktan kumanda edebileceğiniz bir mobil uygulama da mevcut.

Zera, Whirlpool’un ev için sessiz küçük aletler üretmek üzere kurduğu W Labs tarafından tasarlandı. Indiegogo’da %660 başarı sağlayarak 330 bin dolarlık fon topladı.

Zera maalesef pahalı bir ürün. Bu yılın ilerleyen dönemlerinde Amerika’daki TreeHouse ve Williams-Sonoma gibi seçkin mağazalarda 1,199 dolara satılacak. Ancak sınırlı bir süre için Indiegogo üzerinden 699 dolar karşılığında ön sipariş verilebiliyor.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...