Yerli otomobil için kurulan Ortak Girişim Grubundan (OGG) ilk açıklama geldi

Anadolu, BMC, Kıraça, Turkcell ve Zorlu Holding şirketlerinin oluşturduğu Türkiyenin Otomobili Ortak Girişim Grubu (OGG) tarafından yerli otomobil için ilk resmi açıklama geldi.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde 2 Kasım 2017’de imzalanan protokolle büyük bir devlet desteği altında başlatılan girişimin İstanbul’da bir proje ofisi bulunuyor. Farklı ülkelerde başarılı işlere imza atmış geniş bir ekiple yürütülen çalışmaların dünya standartlarında bir sonuca ulaşması hedefleniyor.


Yapılan açıklamada Türk sanayisi ve teknolojisi açısından bir dönüm noktası olacağı düşünülen Türkiye’nin Otomobili projesi için teknoloji ve tüketici trendleri izlenerek sektörde farklı bir konumlanma sağlayacak bir strateji oluşturulduğu ifade edildi. Bunun için Türk halkının görüş ve beklentilerine cevap verecek kapsamlı ve profesyonel bir tüketici araştırması yürütülüyor.

Üç fazdan oluşan 15 yıllık bir yatırım planı olarak değerlendirilen projede orta vadede tek platform üzerinde 3 ayrı elektrikli otomobil modeli üretilecek. 2019’da prototipleri tamamlanacak olan araçlarda 2021 sonunda seri üretime geçilecek. Türkiye’nin Otomobili sadece ülkemizde değil dünya pazarında da talep görecek uluslararası bir marka haline getirilecek.

Proje kapsamında yapılan çalışmaların belirlenen takvimde titizlikle ilerlediği ifade edilen açıklamada bu konuda bilgi kirliliği olmaması açısından sadece OGG tarafından yapılacak açıklamalara itibar edilmesi belirtildi.

Kaynak: Log

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...