Ubit eğitim sektöründeki deneyimlerini MOOCTab projesine aktarıyor

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde yer alan teknopark firmalarından Ubit AŞ eğitim sektöründeki 10 yıldan fazla sürede elde ettiği deneyimlerini Türkiye ve Fransa işbirliği ile hazırlanan, ITEA tarafından desteklenen MOOCTAB projesine aktarıyor.

MOOCTab Nedir?

MOOCTab (Massive Online Open Course Tablet / Kitlesel Çevrimiçi Açık Ders Tableti) projesi tablet tabanlı bir eğitim yazılımı platformudur. Sınırsız sayıda öğrencinin internet üzerinden aynı anda aynı dersi, eğitimin değerini düşürmeden alabileceği, geleneksel eğitim araçları haricinde çizgi romanlar, çevrimiçi oyunlar gibi içeriklerle öğrenmeyi oyunsallaştıran bu platform ders tasarımı, video içerik üretimi, ulaşılabilirlik, güvenlik, yazılım altyapısı gibi pek çok bileşenden oluşuyor. Bütün parçalar konusunda uzman yerli ve yabancı firmaların işbirliği ile çalışmasıyla bir araya getiriliyor.


Kurulduğu 2004 yılından beri eğitim sektörüne özel yazılımlar hazırlayan Ubit yerli ve yabancı 10’dan fazla firmanın yer aldığı MOOCTab Türkiye Koordinatörlüğünü yürütüyor.

Bir senesini dolduran MOOCTab projesi Ocak ayında Fransa’da yapılan inceleme sonrasında ITEA değerlendirmesinden başarıyla geçti. Bu hafta başında Almanya’da olağan çeyrek dönem proje değerlendirme toplantısı yapılan projenin 2018 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor.

Ubit Genel Müdürü Yahya Şahin

Proje hakkında bilgi veren Ubit Genel Müdürü Yahya Şahin “Kitlesel eğitimin çok daha önemli bir hale geldiği günümüzde mevcut teknolojik olanaklar sayesinde eğitim-öğretim içeriklerinin aktarımı daha kolay ve etkili bir hale gelmiştir. MOOCTab projesi tamamlandığında hem ülkemiz hem de Avrupa Birliği için önemli bir eğitim platformu haline gelecektir” dedi.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...