Tüm Afrikanın Dostları Derneği TADD fedakar Türk doktorlarla Afrika’ya hizmet veriyor

Afrika ülkeleri ile Türkiye arasında eğitim, sağlık ve ekonomi alanlarında işbirliği ve yardımlaşma köprüsü oluşturmak amacıyla 2015’te İstanbul’da kurulan Tüm Afrika’nın Dostları Derneği – TADD bugüne kadar yaptığı organizasyonlarla Afrika’da büyük sağlık hizmetleri sunduğu gibi ülkemizde de sosyal medya üzerinden Afrika farkındalığı oluşturmayı başardı.

TADD sağlık, ekonomik, eğitim ve yardım başlıkları altında dört farklı komisyon üzerinden faaliyetlerini sürdürüyor. Sağlık alanında düzenledikleri organizasyonlarla muayene, cerrahi müdahale ve ilaç yardımıyla bölge insanının imdadına koşan dernek bu organizasyonlarda yüzlerce Afrikalıya diş tedavisi ve sünnet gibi hizmetler de götürüyor.


Dernek bünyesindeki fedakar Türk doktorları sadece teşhis-tedavi şeklinde gönüllü sağlık hizmeti sunarak değil tıbbi bilgi ve tecrübelerini yerel sağlık çalışanlarıyla paylaşarak bölgeye kalıcı bir fayda sağlıyor. Ayrıca bu kapsamda Afrikalı öğrencilerin tıp ve diş hekimliği alanlarında Türkiye’de veya kendi ülkelerinde eğitim alabilmeleri konusunda da çalışmalar yürütüyor.

Dernek Başkanı Dr. Bilgehan Güntekin ve fedakar ekip arkadaşları

Afrika insanının öncelikli ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için düzenli ayni ve nakdi yardımlar yapan TADD Afrika Kıtası için dönüştürücü ve iyileştirici projeler de yürütüyor. Dernek, bölgenin en büyük sorunlarından biri olan temiz suya erişim için Güneş Enerjili Su Dağıtımı ve Tarım Projesi ile model köyler kurarak sebze bahçeleri ve tohum yardımları yapıyor. Yeni açılan su kuyularının yanısıra mevcut atıl kuyuların da iyileştirilmesi sağlanarak insanların temiz su ihtiyacının giderilmesi sağlanıyor. Ayrıca her yıl Ramazan ayında iftar organizasyonları ve kumanya dağıtımı yapılıyor.

TADD bünyesinde gönüllü hizmet veren doktorlar Twitter, Instagram ve Facebook gibi sosyal medyalar üzerinden yaptıkları çalışmaları takipçileriyle paylaşarak büyük moral desteği ve Afrika konusunda farkındalık sağlıyor.

TADD’ın yürüttüğü yetim desteği, su projesi, su kuyusu, keçi bağışı, ilaç ve tıbbi malzeme, güneş kiti, eğitim desteği, adak-şükür-akika hayvan bağışı gibi çeşitli projelere online bağış yaparak destek verebilirsiniz. Dernek çalışanları bağışların yerine ulaştığını WhatsApp üzerinden bağışçıyla paylaşıyor.

Doktorlar da yorulur..

TADD’ın Kuruluşu
Dr. Bilgehan Güntekin 2014 yılında bir sağlık organizasyonu nedeniyle Güney Afrika seyahatine katılıp Çad’da Afrikalı Müslümanların zorlu hayatlarına şahit olmuş. İstanbul’a döner dönmez ilk iş olarak Tüm Afrika’nın Dostları Derneğini (TADD) kurmuş. Doktorun 40 yaşında yaptığı bu seyahat kendi deyimiyle “hayatını sarsan” bir olay olmuş. Oradaki insanların çaresizliği karşısında derinden yaralanan Güntekin bölge halkının bütün zorluklara rağmen, dürüst ve sabırlı oluşlarından çok etkilenip ve ne pahasına olursa olsun bu derneği kurmaya karar vermiş. Gayrimenkul almak için biriktirdiği bütün parayı harcayarak kurduğu dernek şimdi bağışlarla Afrika insanının ihtiyaçlarının en azından bir kısmının karşılanmasına vesile oluyor. Kaynak: Türkiye

TADD organizasyonuna katılan fedakar doktorlara sosyal medyadan büyük ilgi ve destek geliyor. Doktorlar zor şartlar altında çalışmalarını sürdürüyor.Hepinizin adına duamızı da yaptık ??? ?? İşte sizin gönül kuyunuz❤❤ ?? Allah’ıma binlerce şükürler olsun. Kuyumuzda suya ulaşıldı. Sizin gönlünüzden akacak artık oraya sular, sizlerin sayesinde oldu. Henüz tamamlanamadı ama suya ulaşıldı. Köy halkı o kadar minnet dolu ki, o kadar dua aldınız ki…?? Beni buna vesile kıldığınız için Allah hepinizden razı olsun. Afrika da açtığım 1 tarım köyüne ek olarak 5. su kuyum oldu bu. ?? Bu bölge suya en hasret bölge. Şu an kış olduğu için yeşillikler ve akan bir dere var. Derenin suyunu tarımda kullanabiliyorlar. Ama 2 ay sonra tüm yıl sürecek kuraklık başlıyor. İçilebilir su bulmak mümkün değil. Çok değil 6 ay önce basında izlenmişsinizdir belki. Burası tam o kuraklık ve açlık yaşanan Afar bölgesi. Suyu görünce o kadar sevindiler ki… ?? Bu arada bir kuyu parası toplandı ama devam ediyor, hiç geç değil, biriktikçe @taddafrika bizim adımıza yeni kuyular açıyor. Profilimdeki linkte bağış için detaylı bilgiyi bulabilirsiniz. Alıcı kısmına: Tüm Afrika’nın Dostları Derneği Açıklamaya da: Dr. Banu Çiftçi su kuyusu yazmanız gerekiyor. Havale, EFT, Swift ya da online kredi kartıyla bağış yapabiliyorsunuz. Bize özel, alt limit yok. İstediğiniz kadar yapabilirsiniz.

A post shared by Op. Dr. Banu ÇİFTÇİ (@dr.banuciftci) on


 

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...