Bir Apple çalışanı 911 acil servisi yanlışlıkla 1600 kez aramış

Cep telefonunuzun siz farkında olmadan birilerini aradığı olmuştur. Telefon cebinizdeyken eliniz değebilir, yahut elinizdeyken farkında olmadan hızlı arama yapmış olabilirsiniz. Normalde bir insanın başına bir iki kere gelebilecek olan bu tür bir olayı bir Apple çalışanı tam 1600 kez yaşamış.

Kaliforniya’daki iki 911 acil servisi Apple’ın Elk Grove’daki tamir merkezindeki bir çalışan tarafından Ekim ayından itibaren günde yaklaşık 20 kez -toplamda 1600- çağrı alınca durum incelenmeye alınmış. Acil servis çalışanlarına göre çağrılar bilinçli olarak yapılmamış görünüyor çünkü arayan tarafta sadece iş hakkında görüşen kişilerin konuşmaları yer alıyor.


Cep telefonlarında 911 gibi acil servisler tek bir tuşla yapılabildiği için kazara yapılan aramaların pek çoğu telefon arka cepte taşınırken meydana geliyor. Bu Apple çalışanı da -eğer kötü niyetli bir şakacı değilse- telefonu arka cebinde taşıması nedeniyle bu işe sebebiyet vermiş olabilir.

iPhone’da acil durum çağrısı (SOS) nasıl yapılır?

iOS 11 kullanan iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’larda yan düğme ve ses düğmelerden biri Acil SOS sürgüsü görünene kadar basılı tutmak ve sonrasında basılı tutmaya devam etmek ya da sürgüyü sürüklemek gerekiyor.

iOS 11 kullanan iPhone 7 ve daha önceki modellerde yan düğmeye hızlı bir şekilde peş peşe beş kere basıldığında görünen Acil SOS sürgüsü sürüklendiğinde acil durum çağrısı yapılır. Acil SOS çağrıları her ülke için o ülkenin acil servisine ulaşmaktadır. Ülkemiz için 112 Acil Servis çağrısı devreye girmektedir.

Kaynak: TNW

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...