Theranos eski CEO’su Elizabeth Holmes dolandırıcılıktan suçlu bulundu

Silikon Vadisi’ndeki 12 üyeli bir jüri, umut vaadeden bir sağlık girişimi olan Theranos’un arkasındaki girişimci Elizabeth Holmes’u aylardır devam eden mahkeme sonrasında yöneltilen 11 suçlamanın 4’ünden suçlu buldu. Yatırımcıları aldatmakla suçlanan 37 yaşındaki Holmes, her bir kalemden 20 yıla kadar hapis cezası alabilir.

2003 Yılında 19 yaşında Stanford Üniversitesi’nden ayrılıktan sonra kan testi teknolojisinde radikal bir ilerleme geliştirmek için Theranos’u kuran Holmes, bir şişe yerine sadece bir damla kandan yüzlerce testi gerçekleştirebilmeyi umuyordu. Ne yazık ki bu gerçekleşmedi.


Bir ara 9 milyar dolar değer biçilen Theranos girişimi Wall Street Journal gazetesinin 2015’teki haberinde kan testi teknolojisinin çalışmadığını yayımlamasının ardından işler kötüye gitmeye başladı. Theranos 2018’de resmen kapandı.

Savcılık, dört ay süren davada Holmes’un yatırımcılara sattığı ürünün hileli olduğunu bildiği halde şirketin başarısı konusunda yatırımcıları yanılttığını ispatlamaya çalıştı. Tanıklık eden bazı laboratuvar müdürleri genç CEO’nun Theranos teknolojisindeki kusurları bildiğini, ancak durumu hafife aldığını ve yatırımcılara teknolojinin planlandığı gibi çalıştığını söylediğini belirtti.

Holmes’un avukatları Theranos’un faaliyetlerindeki hataları kabul etmekle beraber hastaların ve yatırımcıların asla bilerek dolandırılmadığını iddia etti. Holmes, ayrıca eski iş ortağı ve 10 yıl süreyle beraber olduğu kendisinden 19 yaş büyük olan eski erkek arkadaşı Ramesh Balwani’yi duygusal ve cinsel tacizle suçladı. Mayıs 2016’da Holmes’tan ayrılan Balwani’nin yargılamasına gelecek ay başlanacak.

Ramesh “Sunny” Balwani, Theranos eski COO’su.
(Chief Operating Officer)

Kaynaklar: Economist, T24

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...