Tesla’nın yeni rakibi Polestar 2 tanıtıldı

Güvenli otomobil deyince ilk akla gelen otomotiv devi Volvo’nun alt markası olan Polestar’dan Tesla’ya rakip %100 elektrikli Polestar 2 geçtiğimiz günlerde tanıtıldı.

Firmanın ilk modelinden farklı olarak beş kapılı fastback tipinde üretilen Polestar 2 ön ve arkada yer alan iki ayrı elektrik motoru sayesinde toplam 300 kW (408 PS / 402 Beygir) gücüne ve 660 Nm torka sahip. 78-kWh pil kapasitesi bulunan aracın menzili 500 km ve 5 saniyede 0’dan 100 km/h hıza ulaşabiliyor.


Güvenli otomobil kavramının genlerine işlemiş olduğu bir üst markanın getirdiği bilgi birikimi sayesinde elektrikli otomobillerin can damarı olan pil sistemi aracın başına gelebilecek olası kazalardan etkilenmeyecek şekilde muhafaza edilmiş. Aracın altında yer alan 324 hücreli pil sistemi etrafını kaplayan muhafazası sayesinde darbelere karşı sabit yapısını koruyor.

324 hücreli Polestar 2 pil sistemi darbelere karşı dayanıklı

Aracın üç sıra ledden oluşan farları gece sürüşlerinde karşıdan gelen araçları algılayıp sadece gelen aracın görüşünü engellemeyecek şekilde karartma yaparak kesintisiz bir şekilde yolu aydınlatmaya devam edebiliyor.

Üç led sırasından oluşan farlar karşıdan gelen aracı algılayıp görüşünü engellemeyecek şekilde karartma yapabiliyor.
Farlar karartma yaptığında karşıdan gelen aracın hizası hariç diğer kısımlar aydınlatılmaya devam ediyor.

İç kabinde dikey konumlanmış bir dokunmatik ekran yer alıyor. Daha önceki çalışmalarında akıllı asistan, ses tanıma gibi özelliklerde yetersiz kaldıklarını kabul eden firma bu konuda başarısı kanıtlanmış çözümler kullanmak için dokunmatik ekranda Android işletim sistemi kullanmayı tercih etmiş. Orta konsolda yer alan dokunmatik ekranla Google Play’den uygulama indirmek de mümkün. Aracın eğlence ve bilgi sistemi her ne kadar Android tabanlı olsa da iOS cihazlarla da sorunsuz bağlantı kurabiliyor.

İç kabin
Dış tasarım Volvo’yu andırıyor

Anahtara gerek yok

Polestar 2’de anahtarı cebinizde tutmaya bile gerek yok. Cep telefonunuz yanınızdaysa aracın kapı koluna dokunduğunuzda kilit otomatik olarak açılıyor. Aracı çalıştırmak için sürücü koltuğuna oturmak yeterli. Araçta herhangi bir çalıştırma düğmesi yer almıyor.

2020 yılında Çin, Kanada, ABD (Kaliforniya), İsveç, Norveç, İngiltere, Almanya, Hollanda ve Belçika’da satışa sunulacak olan Polestar 2’nin fiyatı 40 bin – 60 bin Euro arasında olacak.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...