Snapchat ile 3D Selfie’ler çok yakın

Snapchat Seene'i satın aldı

TechCrunch’un elde ettiği bilgilere göre Snapchat bir kaç ay önce Seene isimli girişimi (Obvious Engineering) satın aldı.

Seene akıllı telefon kamerası ile 3 boyutlu fotoğraf çekmenize izin veren bir uygulama. TechCrunch’a göre Snapchat Seene’nin uygulamasından ziyade firmanın mühendis takımıyla ve sahip oldukları bilgisayar görüntü işleme teknolojileriyle ilgileniyor.


Snapchat sürekli paylaşım yapmalarını istediği kullanıcılarına her zaman taze içerik üretebilmeleri için mutlaka yenilik sunması gerekiyor. Seene bu anlamda Snapchat için taze kan olacaktır.

Seene’in teknik kadrosu gerçek zamanlı oyun teknolojilerine dayalı bilgisayar görüntü işleme konusunda doktora yapmış kurucu ve CTO (şef mühendis / chief technical officer) Sam Hare tarafından yönetiliyor. Hare’in Linkedin profilinde “Yakında duyurulacak olan büyük bir Ar-Ge anlaşması yaptık, daha çok bilgi edinmek istiyorsanız irtibatta kalın” şeklinde bir ifade yer alıyor.

Seene’in Londra ve Amerika Birleşik Devletleri’ne bölünmüş teknik ekibinin Snapchat’in merkezinin yer aldığı Los Angeles’a taşınması bekleniyor.  Seene’in bütün teknik ekibi bu satın alınmaya dahil değil. İçlerinden en azından bir tane uzman mühendis Snapchat’e katılmayacak.

TechCrunch ekibine göre bu satın alma düşük bir fiyat üzerinden  nakit ve hisse anlaşması şeklinde gerçekleşmiş. AngelList’e göre Seene girişimi Knight Vakfı, Kima Yatırım, EC1 Capital, OREFA, Scott McPhee, Richard Fearn, Julian Carter’dan 600.000 $ toplamıştı.

TechCrunch’ın sorularına yorum yapmaktan kaçınan Snapchat yetkilileri Seene uygulamasının devam edip etmeyeceği konusunda da bilgi vermedi.

3D Geometri + Sanal Deneyim

Seene’nin sahip olduğu teknolojinin pek çok kullanım senaryosu var fakat hepsi aynı ayırıcı faktöre güveniyor. Seene telefonunuz üzerinden tarama yaparak objenin 3D geometrisini oluşturur. Project Tango veya Microsoft’s Kinect gibi özel kızılötesi sensörlere veya çoklu kameraya ihtiyaç duymaz. Benzer şekilde 3D tarama için y da 3D objeyi yeniden oluşturmak için arkaplanda bulut üzerinde çalışacak işlemlere de ihtiyaç duymaz. Her şey telefonunuzda olup biter. Yüzünüzü tarayabilir ve bir kaç saniyede 3D selfie’nizi oluşturabilirsiniz.

Seene doğru artırılmış gerçeklik uygulamaları için iyi bir konuma sahip. Pek çok artırılmış gerçeklik uygulaması 2D görselleri tanımak için telefon kameranızı kullanır veya bir QR kodu okur ve önceden hazırlanmış 3 boyutlu objeyi ekranda gösterir. Seene bir adım öteye giderek etrafınızdaki gerçek hayattan alınmış objeleri doğrudan ekranınıza 3 boyutlu olarak getirebilir.

Aşağıdaki videoda çok ilginç bazı örnekler mevcut.

Snapchat eğlenceli selfie’lerini geliştirmek için Seene’nin teknolojisini -reklam amaçlı faaliyetler de dahil olmak üzere- kullanabilir. (Geçen yılın sonbaharında insanların yüzlerinde markalarını görmek isteyen reklamcılar oldukça para harcamışlardı.)

Ayrıca yine geçen yıl aynı amaçla Snapchat Looksery‘i satın almıştı. Looksery’nin teknolojisi ile Seene’in teknolojisi bir araya geldiğinde Snapchat’e daha karmaşık, gerçek zaman hassasiyetli, insanların dokunmak isteyebileceği reklam içerikleri oluşturabilir.

Seene’in yakaladığı 3d sahneler akıllı telefonlardaki ivmeölçer sayesinde fotoğraf ve video arasında hibrit ve etkileşimli görüntüler elde etmekte kullanılabilir.

Son olarak, Seene’in çekirdek teknolojisi yardımıyla sanal gerçeklik uygulamalarına içerik oluşturulabilir. Snapchat’in bu alanda keşifler yaptığına dair bir dedikodu vardı. Seene kendini “sanal deneyimlerin içine gerçeği koymak” şeklinde özetlediğine göre bu mümkün.

Sanal gerçeklik iki taraflı bozuk paralar gibi. Pek çok büyük teknoloji firması VR başlıkları oluştururken diğerleri de bu başlıklar için içerik üretiyor. Seene içerik tarafında iyi bir konuma sahip. Herkese kendi telefonundan VR için içerik üretme imkanı veriyor.

Kaynak: TechCrunch

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...