YouTuberlar için ekonomik mikrofon önerisi

Akıllı telefon kameraları yıllar geçtikçe gelişmeye devam ediyor. Günümüzde YouTuber diye tabir edilen videolu içerik üreticileri için akıllı telefonlar, kamera ya da fotoğraf makinesi kadar olmasa da tatmin edici bir çözüm oluyorlar. Görüntü kısmı bu şekilde halledilmiş olsa da ses için iyi sonuçlar alınamayabiliyor. İşte bu noktada akıllı telefonlarla uyumlu yaka mikrofonları devreye giriyor.

Bu konuda piyasadaki en meşhur ürünlerden biri olan RØDE smartLav+ yaka mikrofonu akla geliyor. Her ne kadar kaliteli bir ürün olsa da yeni başlayanlar için fiyatı yüksek gelebiliyor.


Çin son dönemlerde kaliteli ürünlerin benzerlerini daha ucuz fiyata ürettiği için adından çokça bahsettiriyor. İşte bu noktada, yine Çin üretimi olan BOYA marka mikrofonlar karşımıza çıkıyor. Şirketin akıllı telefonlarla uyumlu çalışan BOYA BY-M1 ve BOYA BY-LM10 adında iki çeşit mikrofonu var.

M1 modeli hem akıllı telefonlarla hem de diğer cihazlarla (ses kaydedici, fotoğraf makinesi, pc v.b.) uyumlu olarak çalışıyor.

İçinde küçük bir pil olan bu mikrofonun akıllı telefonla kullanılacağı zaman üzerindeki anahtar “off” konumuna getirilmesi gerekiyor. Diğer tüm kullanımlar için “on” konumunda olması gerekiyor.

İkinci model olan LM10 ise sadece akıllı telefonlarda çalışmaktadır.

boya mikrofon

İki model arasındaki farklar nelerdir?

  1. M1 modelinin kablosu 6 metre uzunluğundayken diğerinin kablosu 1.2 metre uzunluğundadır.
  2. LM10 modeli sadece akıllı telefonlarla çalışırken diğer model birçok cihazla uyumlu çalışmaktadır.
  3. Yaka mikrofonunu sadece akıllı telefonla kullanacaksanız, LM10 modeli sizin için daha ekonomik olacaktır.

Bu mikrofonları iki farklı şekilde kullanabilirsiniz. Görüntüyü çeken cihazla sesi alan cihaz aynı olacaksa M1 modelini kullanmanız çok daha iyi olacaktır. Eğer çekimler sırasında iki farklı cihaz kullanacaksanız LM10 modelini satın alıp, görüntü ile sesi ayrı olarak kaydedip, daha sonra birleştirebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...