NVIDIA sürücüsüz otomobil teknolojisini Kaliforniya’da test ediyor

Kaliforniya’lılar yollarda sürücüsü olmayan tanıdık logolu bir otomobil görebilirler. Eyaletin motorlu taşıtlar kurumu (DMV) otonom sürüş teknolojilerini eyalet yollarında test edebilecek şirketler listesine NVIDIA’yı da ekledi.

NVIDIA aslında bir otomobil şirketi değil. Sürücüsüz otomobil teknolojileri için işlemci tasarlayan firma kendi test otomobilini oluşturdu. Şirket geçtiğimiz Eylül ayında sürücüsüz otomobiller için yapay zeka (AI) platformu oluşturmak üzere Çinli Baidu ile birlikte çalıştığını açıklamıştı.


Şirketin BB8 isimli test otomobili oldukça yetenekli görünüyor. Yol çizgilerinin olmadığı asfalt alanlardan başka toprak yollarda veya kukalarla ayrılmış güzergahlarda da ilerleyebiliyor. Ayrıca gece veya yağmurlu havalarda da bütün yeteneklerini kullanabiliyor.

Otomobil üreticileri otonom sürüş teknolojileri konusunda büyük bir çaba içerisindeler ve genellikle test için Kaliforniya tercih ediliyor. Kısa bir süre önce Wheego ve Valeo firmaları da devlet yollarında test yapabilmek için izin almıştı. Listede Google, Honda, Ford, Mercedes, BMW gibi büyük isimlerin yanında NVIDIA’nın ortağı Baidu da yer alıyor.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...