Norveç’te Tesla’dan geçilmiyor

Elektrikli otomobillerde ilk akla gelen Tesla markası Norveç’te o kadar çok yaygın olarak kullanılıyor ki gazeteci Johnny Harris’e göre Oslo sadece Norveç’in değil Tesla’nın da başkenti sayılabilir.

Harris’in yazının başında izleyebileceğiniz vlog’da da belirttiği üzere Oslo’da adım başı Tesla görmek mümkün. Aslında ülkede sadece Tesla için değil bütün elektrikli otomobiller için aynı durum söz konusu. Norveç hükümetinin uyguladığı teşvikler kullanıcıları elektrikli otomobil almaya yönlendiriyor. Ayrıca toplu taşıma, nakliye araçları ve taksiler dışında dizel otomobil kullanımının da bu yıl içerisinde ülkede yasaklandığını belirtelim. Ayrıca 2025 yılından itibaren bütün benzinli ve dizel araçlara yasak getirilmesi planlanıyor.


Ne gibi teşvikler var?

Normalde ülkemizden daha yüksek bir motorlu taşıt vergisi uygulanan Norveç’te elektrikli otomobiller için bu vergi alınmıyor. Ayrıca ücretsiz park, otoban ücreti muafiyeti ve ülke geneline uygulanmış ücretsiz şarj istasyonu gibi imkanlar da sunuluyor. Ayrıca Tesla gibi elektrikli otomobil firmaları için de vergi muafiyeti söz konusu.

Videoyu izlediğinizde bir Avrupa başkenti olan Oslo’nun sokaklarının çok tenha oluşu dikkati çekiyor. Elektrikli arabasını şarj eden bir vatandaşla yapılan kısa röportaj bunun sebebini de ortaya koyuyor. Vatandaşın söylediğine göre elektrikli araç sahipleri yukarıda saydığımız imkanlara ek olarak başkent Oslo’ya giriş/çıkış yapmak için “bompenger” denen ücreti ödemiyor. Evet yanlış duymadınız. Norveç’te başkente otomobille giriş/çıkış yapmak için normalde ücret ödeniyor. 3 Milyondan fazla aracın cirit attığı İstanbul’umuz için uygulanmalı mı uygulanmamalı mı diye arasıra tartışma konusu olan bu yöntem Oslo’da uygulanıyor ve neticesinde caddeler bomboş.

Oslo’da elektrikli araçlara EL ile başlayan plakalar veriliyor

Ülkemizde de -bilhassa İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi kalabalık şehirlerde- Oslo gibi bizim de bazı ciddi önlemler almamız gerektiği artık aşikar.

Ayrıca ilk başlarda “Yerli Otomobil” olarak takip ettiğimiz, son gelişemelerden sonra “Türkiye’nin otomobili” olarak güncellenen otomobil projemizin de bir an önce meyvelerini verip ülkemizde de artık 4.96 TL (Motorin) / 5.5 TL (Benzin) olan akaryakıt fiyatlarından kurtulacağımız günleri iple çekiyoruz. Tabi bu hayal ancak üretilecek aracın elektrikli olması durumunda gerçekleşebilecek. İlk prototipin üretileceği 2019’u bekleyip göreceğiz.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...