Minikler için ekonomik çizim tableti incelemesi

Tv kumandasından lamba anahtarlarına kadar evdeki bütün elektronik eşyalara aşırı bir merak içinde olan minikler en çok da ebeveynlerin akıllı telefonlarını, tabletlerini ve fırsat bulduklarında da bilgisayarlarını işgal ediyor.

Küçük yaşta elektronik cihazlarla haşır neşir olmaları hem göz sağlıkları açısından hem de cihazların kendi sağlığı açısından hiç iyi değil. Bu durumu tersine çevirebilecek ve çocuklar için daha kullanışlı elektronikler de yok değil. Bu yazımızda bu tarz cihazlardan biri olan, uygun fiyatlı çizim tabletlerinden birini inceleyeceğiz.


LCD çizim tableti olarak adlandırılan bu cihazların çok sade bir yapısı var. Beraberinde minik bir stylus kalem ile geliyor ve üzerinde genelde sadece tek bir buton bulunuyor. Bu buton ekranı tamamen silmeye yarıyor. Herhangi bir şekilde çizimleri adım adım geri almak gibi bir işlev yok.

Baskıya karşı duyarlı ve genelde tek renk olan LCD ekrana stylus veya tırnak ucuyla da yazmak mümkün. Fiyatına göre çok renkli çizim tabletleri de mevcut.

Tablet minikler için olsa da aslında kalıcı notlar almak için mutfakta veya çalışma odasında da kullanılabilir. Üzerindeki silme butonuna basılmadığı müddetçe çizdikleriniz hiç silinmiyor. Cihaz da kendini kapatmıyor.

Çizim hızı nasıl?

Tabletin çizim hızı ve sunduğu çizme deneyimi çok başarılı. Kağıda çiziyormuş gibi hızlı çizim yapabiliyorsunuz. Stylus ucu ile çizim yapılan ekran arasında herhangi bir cam, koruyucu vs gibi mesafe oluşturacak bir alan bulunmuyor.

Ekranın çözünürlüğü de oldukça iyi. Herhangi bir pütürleşme bulunmuyor. İncelediğimiz ürünün çözünürlük değeri maalesef kutusunda yazmıyordu.

Çizim tabletinin dezavantajları neler?

Ekranın herhangi bir alt aydınlatması bulunmuyor. O nedenle düşük ışıklarda çizim çok zor görünüyor. Aydınlık bir ortamda çizilmesi gerekiyor. Arkaplan aydınlatması olmaması aslında sağlık açısından iyi bir özellik. Gözleri yormadığı gibi kutusunda yazdığına göre radyasyon da yaymıyor.

Diğer bir dezavantaj olarak pil yuvasının vidalı olmamasını söyleyebiliriz. Bazı telefonlardaki sim kartı veya SD kart yuvası kapağı gibi plastik ve bir ucundan cihaza bağlı bir pil kapağı bulunuyor. Bu kapak meraklı minikler tarafından açılabilir gibi duruyor. Cihazı sıkı bir kılıfla kullanmak bu sorunu çözebilir.

Son olarak; tabletin 4.5 mm gibi bir inceliğe sahip olmasını söyleyebiliriz. Bu avantaj mı dezavantaj mı duruma göre değişir. Tablete minikler tarafından kontrolsüz bir güç uygulandığında kırılması mümkün görünüyor.

Ürünün kutusunda ekran çözünürlüğüne dair bilgi yok. Sadece 8.5 inç olduğu yazıyor.

Fiyatı nedir?

Çin kaynaklı pek çok sitede çeşitli fiyatlarla, çeşitli versiyonları bulunuyor. Yazıda incelediğimiz ürün iki hafta önce satın alındığında 30 TL idi. Çin’den Türkiye’ye 9 günde gelen cihazın İstanbul’da elimize ulaşması toplam 16 günü buldu.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...