Minik yerli otomobil Very yola çıkmaya hazırlanıyor

İstanbul’da Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’ndeki Teknopark’da yerli bir otomobil girişimi olduğunu biliyor muydunuz? Daha erişilebilir ve ekonomik bir e-mobilite çözümü meydana getirmek amacıyla 4 girişimci tarafından alanında uzman mühendis ve tasarımcılardan oluşan bir ekiple 2022’de kurulan EVRY girişimi L7 sınıfındaki aracı Very‘i 2024’te yollara çıkarmaya hazırlanıyor.

Ön sipariş almaya bile başlayan girişimin Very ve Delivery isimli iki modeli mevcut. L7 sınıfında, 4×4 ve tamamen elektrikli olan araçlar yolcu ve yük taşıma olarak iki ayrı şekilde sunuluyor.


Mobil uygulamalarla araca binmeden araçların kapı ve camları kontrol edilebiliyor, klima veya ışıklar çalıştırılabiliyor. Ayrıca lastik basıncı ve yol bilgisayar verileri de mobil uygulamadan bakılabiliyor.

Araçlarda patenti girişime ait olan 2 vitesli transmisyon sayesinde yokuş ve eğimler otomatik olarak algılanıp kullanıcı müdahalesine gerek kalmadan uygun tork kapasitesi devreye alınıyor.

Very modeli 3 kapılı olup 350 km menzile ve 140 Nm tork performansına sahip. Bu aracın %30-%80 şarj değerleri DC 50 kW hızlı şarj süresi 25 dakika, AC şarj süresi ise 3 saat olarak belirtilmiş. Delivery modelinin ise sadece menzil değeri 300 km olarak farklı görünüyor.

V2V – Araçtan Araca Şarj özelliği de bulunan Very’ler birbirlerini şarj edebiliyorlar. L7 sınıfında zorunlu olmasa da Airbag, ADS, ABS gibi güvenlik özellikleri de mevcut.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...