iOS 11 beta 3 ekran kaydı özelliği sunuyor

Apple dün iOS 11’in üçüncü beta sürümünü piyasaya sürdü. Bu sürümde ekran görüntüsünü video olarak kaydetme imkanı sunan yeni bir özellik yer alıyor.

Normalde iOS cihazlarından ekran kaydı alabilmek için cihazın kablo ile bir bilgisayara bağlı olması ve bu bilgisayarda QuickTime uygulamasını çalıştırıp video kaynağı olarak iOS cihazınızı belirtmeniz gerekiyordu. iOS 11 beta 3’ün kontrol paneline eklenen minik buton sizi bütün bu zahmetten kurtarıyor artık.


iOS 11 beta 3’de ekran kaydı özelliğini aktif hale getirebilmeniz için Ayarlar / Denetim Merkezi altında yer alan “Denetimleri Özelleştir” ekranına ulaşıp kontrol buradaki seçeneklerden Screen Recording’i seçiyorsunuz. Burada kontrol merkezinde görebileceğiniz büyüteç, notlar, kronometre, Apple TV Remote gibi diğer seçenekler de yer alıyor.

Ekran kaydı özelliği eklendikten sonra herhangi bir ekrandayken alttan yukarı iyice sürükleyerek veya ana ekran butonuna çift bastırarak kontrol merkezine ulaşabiliyorsunuz. Burada yer alan iç içe iki yuvarlak şeklindeki simgeye doğrudan tek dokunuşla ya da basılı tutarak gelen menüden Yayını Başlat seçeneğini seçerek ekran video kaydını başlatmış oluyorsunuz. Yine bu seçim sırasında en altta Mikrofon sesi ön tanımlı olarak kapalı geliyor. Buradan dilerseniz mikronu aktif hale getirebiliyorsunuz.

Ekran kaydı devredeyken ekranın en üstünde mavi bir şerit olarak bu durum ifade ediliyor. Herhangi bir anda bu alana dokunarak karşınıza gelen menüden yayını durdurabiliyorsunuz. Yayın durdurulunca buna sonradan devam etmek mümkün değil çünkü hemen fotoğraflarınıza kaydediliyor. Tekrar ekran kaydına başladığınızda ayrı bir video oluşturuluyor.

Beta 3’de bir öncekine nazaran bazı sorunlar giderilmiş olsa da bu sürüm de yine ufak tefek hatalar içerebiliyor. Örneğin uygulamaları sonlandırmak istediğinizde mevcut iOS 10.3’de home tuşuna iki kere bastırdığınızda bütün uygulamalar önizleme şeklinde sıralanıyor ve bunları birer ikişer tutup yukarı fırlatarak kapatabiliyorsunuz. Bu özellik bundan önceki beta‘da maalesef bulunmuyordu. Bu pratik fonksiyonun Beta 3’de geri gelmiş olması sevindirici.

Son betada kilit ekranında bildirimler doğrudan görünüp çirkin bir görüntü vermiyor. Ekrana dokunup hafif yukarı sürüklediğinizde bildirimler beliriyor.

iOS 11’in son sürümünün Eylül ayında kullanıma açılması bekleniyor.

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...