Instagram, sahte takipçileri silmek için makine öğrenimini kullanıyor

Instagram kitlenizin yakın gelecekte küçüldüğünü görürseniz çıldırmayın. Şirket, platformdaki botları ve sahte hesapları kaldırmak için temizlik işlemini başlattığını açıkladı. Temizlik sonrası takipçi sayınızda bir düşüş olabilir.

Haziran ayında dünya çapında bir milyardan fazla kullanıcıya sahip olduğunu duyuran Instagram, bir blog yazısında bot ve sahte hesaplarla ilgili işlem yapılacağını açıkladı:


“Bugünden başlayarak, popülerlik seviyelerini artırmak için üçüncü parti uygulamaları kullanan hesapların asılsız beğenilerini, takiplerini ve yorumlarını kaldırmaya başlayacağız. Bu hizmetleri kullanan hesapları tanımlamaya ve özgün olmayan etkinlikleri kaldırmaya yardımcı olmak için makine öğrenimi araçları oluşturduk.”

Sahte takipçi sağlayan uygulamaları kullananlar uyarılacak.

Instagram ayrıca, takipçi sayılarını botlarla artırmayı vaat eden uygulamalara erişim hakkı veren kullanıcılara bir uyarı yayınlıyor. Bu kişiler, söz konusu uygulamaların erişiminin iptal edildiğini bildiren bir mesaj görecek ve şifrelerini de değiştirmeleri gerekecek.

Instagramın bu hamlesi Facebook’un son raporu ardından geldi. Bu raporda, Facebook’un nisan ve eylül ayları arasında yaklaşık 1,5 milyar hesabı sildiği belirtildi.

Instagram, sahte takipçileri satın almanızı sağlayan hizmetler için de reklamları kaldırıyor. Bu konuda TechCrunch’a yapılan açıklama şöyle:

“Reklamlar, aynı zamanda, beğenme, takipçiler vb. gibi spam içerikli etkinlikleri yasaklayan Topluluk Standartlarımıza da tabidir. Bu nedenle, bu hizmetleri tanıtan reklamların politikalarımızı ihlal ettiği konusunda haklısınız. Lütfen onları gördüğünüzde bunları bildirmekten çekinmeyin.”

Beğenme ve takip için popüler bir bot hizmeti olan Instagress geçen yıl kapatıldı. Ancak, kitlenizi help otomatik olarak büyütmenize yardımcı olacağına söz veren birçok alternatif var.

Bu yılın başlarında Twitter, bot hesaplarını temizlemeye başladığında, milyonlarca aktif kullanıcının düşüşünü bildirdi. Instagram’in temizliğinin de benzer bir etkisi olacaktır.

Kaynak: TNW

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...