Görme engelliler için braille akıllı saat: Dot

Kocaman ekranlı, uçuk fiyatlı cep telefonlarından sonra ve yeni yeni akıllı saatler de tüketiciler arasında hızla yayılmaya başladı. Kullanmaya doyamadığımız bu teknolojiler ufacık çocukların kolayca kullanabileceği şekilde üretiliyor olsa da maalesef görme engelliler için her zaman tam anlamıyla erişilebilir durumda değiller. İngiliz ve Kore ortak girişimi olan DOT 280 milyonu aşkın görme engellinin hizmetine sunmak üzere özel braille alfabesi kullanan bir akıllı saat geliştirdi.

Yanyana 6 fiziksel braille karakter alanı bulunan akıllı saat ile cep telefonundan gelen uyarılar, yön ve hava durumu gibi bilgilendirmeler kullanıcıya fiziksel olarak okuyabileceği şekilde ulaştırılabiliyor. Sıradan akıllı saatlerde bulunan jiroskop, ivmeölçer, kronometre gibi özellikler bunda da mevcut.


Tamamen dokunma odaklı geliştirilen saat sayesinde braille alfabesini okuyabilen kullanıcı saatin üzerine parmağını sürükleyerek kolayca kullanabiliyor.

Henüz ön sipariş toplayan DOT aslında açık bir sistem olarak tasarlanmış. Mobil uygulamalarla entegre olabilen yapısı sayesinde haberler, sosyal medya mesajları, navigasyon, ev kontrol sistemleri gibi farklı yapılarla birlikte kullanılabiliyor. Bir hafta gibi uzun bir şarj süresi sunan DOT’un 290 Dolara piyasaya çıkması bekleniyor.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...