Google Android Messages ile SMS’i canlandırmaya çalışıyor

Günümüz mesajlaşma uygulamaları rehberinizdeki kişilerle sohbet etmenin ötesinde işlevlere sahip. Google bu treni kaçırdığını farketmiş olacak ki bir adım öne geçmek için sadece yazılım olarak değil teknoloji olarak da farklı yollar deniyor.

Şirket Android cihazlardaki SMS mesajlarını işleyen mevcut Google Messenger isimli uygulamayı Android Messages olarak güncelledi. Şimdilik sadece bir isim değişikliği gibi görünse de yeni uygulamanın RCS (Rich Communication Services / Zengin İletişim Hizmetleri) teknolojisine destek verdiği iddia ediliyor.


RCS teknolojisi artık eskiyen SMS’in yerini alacak. GSM operatörlerinin kendi aralarında ve mobil telefonlarla GSM operatörleri arasında tanımlanan bir protokol olan RCS sayesinde günümüz mesajlaşma uygulamalarının sağladığı imkanlar daha güvenli ve hızlı bir şekilde uygulanabilecek. Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar, QR kodlu seyahat biletleri gibi imkanlar doğrudan bu servis üzerinden sağlanabilecek.

Google’ın bu yeni hamlesinin şirketin 2015’te bünyesine kattığı RCS hizmet sağlayıcısı Jibe Mobile sayesinde olduğu biliniyor. Bu firmanın CEO’su Amir Sarhangi RCS desteğinin genişletmekle görevlendirilmişti. Google RCS mesajlarının müşterilerine başarılı bir şekilde ulaşmasını sağlamak için Universal Profile isimli mesajlaşma standardına uymaları için pek çok GSM taşıyıcı firmayı ikna etti.

Mobil taşıyıcılardan Deutsche Telekom, Globe, Orange ve Vodafone sözleşme taahhütlü olarak sattıkları Android telefonlarda Android Messages uygulamasını önceden yüklemek üzere anlaşma imzaladılar.  Ayrıca LG, Motorola, Sony, HTC ve Nokia da dahil olmak üzere çok sayıda üretici de telefonlarını Android Messages uygulaması kurulu olarak sunacak. Pixel ve Android One da buna dahil.

Google’ın çalışmaları henüz bitmedi. RCS’nin yaygın bir şekilde benimsenmesi için Verizon, T-Mobile, AT & T ve diğer bölgelerdeki pek çok taşıyıcının ve Apple, Samsung gibi markaların da işin içine girmesi gerekiyor.

Kaynak: TNW

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...