Google makine öğrenme platformu Cloud Machine Learning’i herkesin kullanımına sunuyor

Makine öğrenme modellerini projenizde uygulamanın artık daha kolay bir yolu var. Google bir kaç aylık kapalı alfa testlerinden sonra bulut tabanlı makine öğrenmesi platformu Cloud Machine Learning‘ini public beta olarak açtı.

Bu platformun sağladığı araçlarla projelerde hızla yol almak mümkün olabildiği gibi ayrıca Google’ın bulut platformuyla entegrasyon avantajı da mevcut.


Makine öğrenme teknikleri müşteri destek yazılımları gibi uygulamalarda kullanılabiliyor. Önce çeşitli şikayetler için verilebilecek cevaplar sisteme öğretiliyor. Müşterilerden gelecek sonraki şikayetler analiz edilip uygun cevap bulunuyor.

Bir blog yazısında Airbus Savunma ve Uzay şirketinin bu platformu kullanarak uydu fotoğraflarını otomatik olarak nasıl tespit ettikleri ve düzelttikleri açıklanıyor. Airbus’dan bir elemanın verdiği bilgiye göre on yıllardır süren bir problemin çözümü bu sayede çok daha hızlı bir şekilde halledilmiş oldu.

Kar mı bulut mu?

Kar mı bulut mu?

Uydu fotoğraflarında insan gözüyle arazi üzerindeki kar dokusuyla daha yukarıda yer alan bulutları ayrıştırmak kolay değil. Makine öğrenme teknikleri ve platformun sağladığı avantajlarla bu işlem çok daha hızlı yapılabiliyor ve bulutlar tespit edilebiliyor.

Bu hız ve kolay kullanımın arkasında Google’ın algoritmaları yatıyor. Şirket ayrıca gelişmiş makine öğrenme laboratuvarı Machine Learning Advanced Solutions Lab’ı hizmete alıyor. Bu laboratuvar şirket çalışanlarına karmaşık problemleri çözmede yardımcı olacak.

 

Kaynak: Engadget

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...