Google Gazze’yi haritaya geri koydu

Bir kaç gündür sosyal medyalarda dolaşan “Google Maps Gazze’yi haritadan sildi” haberlerine Google’dan bir açıklama ve düzeltme geldi.

Gazzeli gazetecilerin uyarıları üzerine farkedilen İsrail/Filistin bölgesindeki harita değişiklikleri sosyal medyada büyük bir tepki topladı. Gazeteciler Google’ın haritadan Filistin ismini silmesini kınayarak bu değişikliğin iptal edilmesi ve Filistin halkından özür dilenmesi çağrısında bulundular.


Bu gelişmelerden sonra Twitter ve Facebook’tan pek çok kişi bütün İsrail haritasının “Filistin” olarak ifade edilmesi için taleplerini dile getirdi. Google yetkililerinin Engadget‘a verdiği bilgilere göre aslında değişiklikten önce de haritada “Filistin / Palestine” ismi geçmiyordu. Google yetkilisi “Haritada başından beri Filistin ibaresi geçmiyordu, fakat bununla birlikte farketmiş olduk ki bir ‘hata’ sonucu Gaza (Gazze) ve West Bank (Batı Şeria) ibareleri de silinmiş. Bunu hızlıca düzeltmek için hemen çalışmalara başladık” dedi.

google-map

Haberde Türk Twitter kullanıcısı Çağrı Kosak‘ın #PalestineIsHere hashtag’i ile bugün yazdığı tepki mesajına da yer veren sitede Google Gazze ve Batı Şeria sınırlarının kesik çizgilerle ayırıldığı ifade edildi.

Bu haber hazırlandığında haritada Gaza ibaresinin geri geldiğini ancak West Bank’ın sadece sınırlarının belli olduğu belirtelim.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...