Gerçek bir “Yazıcı”: AxiDraw

Axidraw yazıcı

Aslında o sadece gerçek bir “yazıcı” değil, aynı zamanda gerçek bir “çizici”.

2007’de California’da bir aile firması olarak kurulan ve DIY (Do it yourself / kendin yap) tarzında ürünler sunan Evil Mad Scientist Laboratories firmasının geliştirdiği AxiDraw isimli bu ürün diğer yazıcılardan çok farklı bir teknoloji kullanıyor.


Bazı 3D yazıcıların mekanizmasına benzer bir şekilde X ve Y eksenleri (axis) üzerinde hareket edebilen ve gerçek kalem tutabilen bir kafaya sahip olan AxiDraw kağıt, tahta gibi düz olan hemen her yüzey üzerinde çalışabiliyor. AxiDraw ile tükenmez kalem, kurşun kalem, dolma kalem, ispirtolu kalem gibi istediğiniz kalemi kullanabiliyorsunuz.

Kişisel kullanım amacıyla üretilen bu özel yazıcı gerçek yazı yazma tekniğini taklit ettiği için haliyle diğer piyasa yazıcılarından yavaş çalışıyor. Fakat bu yazıcının özel olmasının bir sebebi var.

Kendi ellerinizle hazırlamak istediğiniz özel davetiyelere, diploma veya sertifikalar üzerine, zarflara, küçük özel notlara veya restoran menüsü ya da özel sipariş kutuları gibi eşyaların üzerine istediğiniz kalemlerle yazı veya çizim yapmak istediğinizde diğer yazıcılar yetersiz veya biraz sıradan kalacağı için AxiDraw’ı tercih edebilirsiniz.

Mac, Linux ve Windows uyumlu olan ve A4 ebadına kadar yazı/çizim yapabilen cihaz Inkscape isimli açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir yazılım üzerine kurulacak AxiDraw eklentisi ile kullanılabiliyor.

Ürün 450 $’a sadece Amerika içine satılıyor.

Ayrıca meraklısı için belirtelim bu cihazı “heck”lemek yani cihazın yeteneklerini elektronlarına kadar kontrol edebilmek için RoboPaint isimli bir sürücü programı kullanabiliyorsunuz.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...