Facebook kendi oyun platformunu başlatıyor

Facebook’un oyun özlemini Farmville ve 2 milyar dolarlık Oculus VR satın alması durdurmadı. Sosyal medya devi kendi PC oyun platformunu bugün duyurdu.

Platforma daha kolay ürün çıkarabilmek için Unity oyun motoruyla işbirliği yapıldı. Bu anlaşma neticesinde geliştiriciler daha önce hazırladıkları oyunları dahi çok fazla efor sarfetmeden bir kaç değişiklikle doğrudan Facebook’a ve bahsi geçen yeni PC oyun platformuna koyabilecekler.


Unity İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Elliot Solomon “bu entegrasyon geliştiricilere hak ettikleri başarıyı bulmaları için zahmetsiz bir şekilde Facebook ağına eriştiriyor” dedi.

Aslında bu pek çok açıdan büyük bir fırsat olabilir. Unity ücretsiz kullanılabilen, oldukça yaygın ve tutulan bir araç. Yeni başlayanlar için bulunmaz nimet. Oynadığınız pek çok oyunun arkasında muhtemelen Unity var ancak farkında bile olmayabilirsiniz. Monument Vallet, Firewatch, Kerbal Space Program, Ori, Blind Forest gibi pek çok oyun Unity araçlarıyla geliştirildi. Teorik olarak bunların hepsi küçük değişikliklerle Facebook’un yeni oyun platformuna taşınabilir.

Sosyal medya şirketinin bu oyun hamlesi şu açıdan da anlamlı. Koca adam bugün yarın olmasa da bir gün mutlaka Oculus VR oyunu satmak için bu platforma ihtiyacı olacak. Sadece geçen sene web tabanlı oyunlar için 2.5 milyar dolar ödemiş. Bu oyunları oynayan 650 milyondan fazla oyuncu var. Rakamları daha da netleştirmek için bir örnek daha verelim. Geçtiğimiz 48 saat içerisinde 11 milyon kullanıcı bir başka oyun platformu olan Steam’da aynı anda aktif durumdaydı.

Facebook şimdilik kapalı alfa testleri yapıyor. Başvurular Ağustos sonuna kadar kabul ediliyor.

Kaynak: Engadget

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...