Editor hafifliğinde bir IDE: Visual Studio Code

Visual Studio Code, Microsoft’un sunduğu light-weight (kalorisi alınmış) bir IDE.

Çoğu yazılımcı gün içerisinde “IDE” ve “editör” arasında sürekli geçişler yapar. Her ne kadar editörler hızlı çalışsa da IDE sunduğu vazgeçilmez özelliklerle yazılımcıyı kararsızlığa sürükler. Visual Studio Code ise bu ikilem arasında orta yolu bulan hafifleştirilmiş bir IDE.


MacOS, Linux ve Windows platformları için hazır olan bu IDE ilk bakışta yine yazılımcılar arasında nam yapmış bir editör olan Sublime Text‘i andırıyor. Denediğimiz platformlarda gerçekten etkileyici bir hızda çalışan Visual Studio Code yazılımcıların hata ayıklama özelliğinden feragat etmeden çalışabilecekleri hızlı bir ortam sunuyor.

VS Code’un “git” entegrasyonuna sahip olması ve PHP, c/C++, C#, Python ve daha pek çok dili desteklemesi de ayrıca belirtmemiz gereken özelliklerinden. Hafif olması kalitesiz olduğu anlamına gelmesin. Kullanıcı deneyimini arttırmak adına ihtiyacınız olan eklentileri bir kaç tıklamayla gerçekleştirmeniz mümkün. Böylece yazılımcılar sadece kendi ihtiyaclarını karşılayan bir IDE’ye sahip olabiliyor.

platform

IDE: Integrated development environment / Tümleşik geliştirme ortamı. Bilgisayar programcılarının hızlı ve rahat bir şekilde yazılım geliştirebilmesi için geliştirme sürecini organize edebilen ve verimliliği artırmak için pek çok aracı içerisinde barındıran bir yazılım türüdür.

Ücretsiz yayınlanan Visual Studio Code’yi buradan indirebilirsiniz.

Uğur Soğukpınar

Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde devam eden Uğur Soğukpınar aynı zamanda yazılım geliştirici olarak UBIT AŞ’de görev yapıyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...