Dört öğrenci Facebook’taki sahte haber problemini 36 saate çözdü

Sosyal medyada yer alan her haberi/bilgiyi mutlaka doğrudur diye kabul etmek büyük bir yanlış. Bilhassa son Amerikan seçimlerinde Facebook’ta yer alan sahte haberler insanları oldukça kızdırmış görünüyor.

Washington Post gazetesinin haberine göre Anant Goel, Nabinta De, Qinglin Chen ve Mark Craft isimli dört öğrenci bu sorunu ortadan kaldıracak gibi görünüyor.


Princeton Üniversitesinde yapılan bir hackathon etkinliğinde öğrenciler Facebook’un sahte haber sorununu bir buçuk günde çözmeyi başardılar. Kazanan ekip geliştirdikleri algoritma ile Facebook’ta yayınlanan gönderilerin gerçek mi sahte mi olduğunu karar verip etiketliyor.

FiB ismini verdikleri bu sistem bir Chrome eklentisi olarak çalışıyor. Kaynak aldığı bir kaç yabancı faktörü dikkate alarak ilgili habere “onaylı” ya da “onaysız” etiketi uyguluyor. Bu faktörlerden biri aynı haberin başka güvenilir kaynaklarda da yer alıp almaması olarak belirtiliyor.

Ekip geliştirdiği algoritmayı açık kaynaklı olarak paylaştı ancak aşırı talep nedeniyle servis şuan çalışamıyor. Belki Zuckerberg bu algoritmadan yararlanmak isteyebilir.

Kaynak: TNW

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...