Çay Kahve İnsan’ın bu haftaki konuğu Timelooper sizi zaman yolcuğuna çıkaracak

Girişimleri tanıtan girişim Çay Kahve İnsan YouTube kanalının bu haftaki konuğu Timelooper günümüzün modası olan artırılmış gerçeklik kavramına çok farklı bir yönden yaklaşan eğlenceli bir girişim.

Timelooper her ne kadar “konum tabanlı artırılmış gerçeklik uygulaması” olarak tarif edilse de aslında ismi ile müsemma olarak size bir nevi “zaman yolculuğu” vadediyor. iOS ve Android işletim sistemleri için geliştirilmiş olan uygulama üzerinden sanal gerçeklik başlığı kullanarak platform içerisinde tanımlı olan “tarihi ve turistik mekanlara” ait binlerce yıl öncesine kadar varan geçmiş dönemleri içeren videolar izleyebiliyorsunuz. Sanal gerçeklik başlığı olayı daha iyi hissettirmek için gerekse de zorunlu değil. Doğrudan telefon ekranınıza bakarak ve elinizle telefonu sağa sola hareket ettirerek bulunduğunuz konuma göre hazırlanmış videoları izlemeniz mümkün.


Timelooper’in “konum tabanlı” olması işin püf noktası aslında. Mesela platform üzerinde tanımlanmış videolardan New York’daki Times Square meydanını görebilmeniz için aslında fiilen orda olmanız gerekiyor 🙂 Bu zorunluluk uygulamanın yayılması için risk teşkil etse de aslında girişimin amacına uygun bir davranış olduğunu da teslim etmek gerekiyor.

Londra Yangını

Büyük Londra Yangını’nı salonunuzdan izlemek cazip gelse de bunu gerçekten Londra’da yaşamak gibi etkileyici olmazdı herhalde..

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...