Bu aile robot üretiyor

İki mühendis kardeş, anne, baba ve kuzenlerden oluşan Merdin ailesi İzmir’de 2013’te kurdukları şirketlerinde robot üretiyorlar.

TÜBİTAK’ın genç girişimci desteği ile İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü içerisindeki Teknopark’ta kurulan şirket dört yılda 10 patent sahibi oldu.


Marmara Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü bitiren Murat Merdin kurduğu şirkette ilk patenti geliştirdikleri alüminyum radyatör ile aldı. Daha sonra şirkete Celal Bayar Üniversitesi Elektrik Elektronik bölümünden mezun olan kardeşi Oğuz Deniz Merdin de katıldı. Akabinde baba Kadir Merdin, anne Esin Merdin ve çeşitli alanlardan mezun olan kuzenlerin de katılımıyla tam bir aile şirketi haline geldi.

Cerberus

Merdin ailesi vidalama ve dişli eşleştirme sistemlerini robotik sistemlere entegre ederek Cerberus adında bir robot üretti. Aktif olarak bir çamaşır makinesi fabrikasında kullanılan bu robotla İtalyan rakiplerinin önüne geçmeyi hedefliyorlar. Şirketin kurucusu ve genel müdürü Murat Merdin kendi robotlarının daha hafif, küçük ve verimli çalıştığını bu nedenle yakın vadede dünya genelindeki fabrikalara yayılacağına inanıyor.

Kaynak: AlJazeera

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...