Togg Fabrikası Gemlik’te açıldı. Fabrikanın ilk otomobilleri banttan indi.

Son bir kaç yıldır büyük bir merakla beklenen Türkiye’nin yerli elektrikli otomobili Togg’un Bursa Gemlik’teki fabrikası bugün açıldı ve fabrikada üretilen ilk otomobiller Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle banttan indi.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu CEO’su Gürcan Karakaş’ın törende yaptığı sunumda ilk günden itibaren sadece otomobil değil akıllı cihaz ve etrafında bir ekosistem inşa ettiklerine vurgu yapıldı. Bugüne kadar yapılan çalışmalarla birlikte girişimin yarınına dair bilgi verildi. Bu çerçevede Avrupa’da yapılacak faaliyetler için Togg Europe, hücre detayına kadar batarya çözümleri için yabancı ortakla kurulan ve fabrikası hemen Togg’un yanında başlanılacak olan Siro, hızlı sarj istasyonları için TruGo gibi gibi girişimin diğer şirketlerinden bahsedildi. Karakaş 2023’ün mart sonunda satışların başlayacağına değinirken geleneksel bayi ağı sisteminin kullanılmayacağını, pek çok elektrikli otomobil markasının yaptığı gibi doğrudan satış kanalı oluşturulacağını ifade etti.


Açılıştan bir gün önce kamuoyuna duyurulan araç renkleri de sunumda yer aldı. Togg C-Suv otomobilleri Anadolu (kırmızı), Pamukkale (beyaz), Oltu (siyah), Gemlik (mavi), Kula (gri), Kapadokya (kum beji) renkleriyle üretilecek.

İlk aracın banttan inmesi sonrasında Karakaş çalışma arkadaşlarıyla kucaklaştı. Duygusal anlar yaşandı.

Açılışta banttan inen ilk otomobile binip sahnenin olduğu alana kadar aracı süren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a CEO Gürcan Karakaş da eşlik etti. Erdoğan yaptığı konuşmasında girişimin başarısını tebrik ederken bundan önceki girişimlere yapılan müdahaleleri ve nasıl akamete uğratıldıklarını da belirterek aşılan zorlu yolu bir kez daha vurguladı. Törende Vecihi Hürkuş, Nuri Demirağ, Şakir Zümre, Nuri Killigil gibi önemli isimler anıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bir gün önce detaylarını açıkladığı Türkiye Yüzyılı programına da değinerek Togg projesinin Türkiye Yüzyılı’nın ilk fotoğrafı olduğuna ifade etti. Konuşmada savunma sanayiinde elde ettiğimiz başarılara da değinildi.

Konuşmasının sonunda aracın fiyatına da değinen Erdoğan şubat 2023’te ön siparişlerin alınmaya başlayacağını ve fiyatın da girişim tarafından bu ayda açıklanacağını belirtti.

Temmuz ayında deneme üretimlerine başlayan Togg Gemlik kampüsün bugün açılışı yapılan 1. etabı yılda 100 bin araç üretecek kapasiteye sahip. 2. Etap da tamamlandığında fabrika yılda 175 bin araç üretecek. Fabrika 230 bin m2’si kapalı alan olmak üzere toplam 1.2 milyon metre kare alan üzerinde kuruldu. Dev fabrikada üretim alanlarının yanısıra Avrupa’nın en temiz boyama tesisi, Ar-Ge tesisi, 1.6 km uzunluğunda farklı yol koşullarının test edilebildiği pist bulunuyor.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...