Apple Watch ECG uygulaması hayat kurtarıcı olabiliyor

Apple Watch OS 5.1.2 sürümü geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Bu son sürümle birlikte gelen ECG (Elektrokardiyogram) uygulaması kullanıcının kalp grafiğini çıkarıp bazı faydalı bilgiler sunuyor. 9to5mac’in haberine göre bir kullanıcı bu uygulama sayesinde kalp ritm bozukluğu yaşadığını farkedip zamanında doktora gitmeyi başarmış.

Kullanıcı Apple Watch’daki ECG uygulamasını kullanınca kalp ritm bozukluğu olan A-Fib (Atriyal fibrilasyon) sonucunu görmüş. Apple bu uygulamasını sunarken yanlış uyarılar yapabileceğine dair bilgi veriyor. Kullanıcı bunu test etmek için bir kaç kere yeniden denemiş ve aynı sonucu almış. Hatta saati diğer bileğine takarak yeniden deneyince sonuç değişmemiş. Bunun üzerine soluğu doktorda alan kullanıcının gerçekten de kalp ritm bozukluğu hastası olduğu ortaya çıktı.


Apple Watch’daki ECG uygulamasını kullanmak oldukça kolay. Saati bileğinize taktıktan sonra 30 saniye boyunca saatin üzerindeki ayar düğmesine parmağınızı dokundurup bırakmıyorsunuz. Bırakınca süreç baştan başlıyor. 30 saniye sonra detaylı bir ECG grafiği üretiliyor. Bu grafiği PDF olarak doktorunuzla paylaşmanız da mümkün.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...