Akıllı telefonunuzu fare olarak kullanmak için ücretsiz yerli çözüm: Mobile Touchpad

Laptoplarda yer alan touchpad alanı, fareye gerek duymadan bilgisayarı daha rahat kontrol etme imkanı veriyor. Masaüstü bilgisayarlarda ise bunun için ek donanım almak gerekiyor. Aslında hemen herkesin -üstelik çok da hassas bir dokunmatik özelliğe sahip- potansiyel bir touchpad’i var: akıllı cep telefonları.

Türker Girgin tarafından geliştirilen Mobile Touchpad uygulaması sayesinde cep telefonunun dokunmatik ekranını bilgisayar için fare yada touchpad olarak kullanmak mümkün hale geliyor. Böylece bilgisayarın yakınında değilken bile kullanıcı oturduğu yerden cep telefonu ekranıyla bilgisayarını yönetebiliyor.


Örneğin laptopunuzdan ya da masaüstü bilgisayarınızdan film izlerken koltuğunuzda cep telefonunuzla bilgisayarınıza müdahale edebilirsiniz.

Mobile Touchpad Nasıl Kullanılır?

Mobile Touchpad’i kullanabilmek için hem bilgisayarda hem de cep telefonunuzda iki ayrı uygulamanın yüklü olması gerekiyor. Mac, Linux ve Windows için geliştirilmiş olan uygulama bilgisayara kurulduktan sonra telefonunuza da Mobile Touchpad uygulamasını kurup gerekli izinleri vermek gerekiyor. Ayrıca hem telefonun hem de bilgisayarın aynı ağda olması lazım.

Şimdilik Google PlayStore’da yer alan Mobile Touchpad uygulamasının iOS versiyonu da yayınlanmayı bekliyor.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...