ABD’de 2016 ilk çeyreğinde arabalar telefonlardan daha fazla hücresel ağa bağlandı

Arabalar telefonlardan daha çok hücresel ağa bağlandı

ABD’de milyonlarca insanın cep telefonu var. Telefonlarımızı yükseltebilir ya da gsm firmamızı değiştirebiliriz. Bu işlemler genelde hali hazırda telefonu olan kişilere yapılır. Dolayısı ile hücresel ağa bağlanan sayısını artırmamış oluruz. Fakat bir de işin içinde artık otomobiller var! 2016’nın ilk çeyreğinde hücresel ağa bağlanan araçların sayısı telefonların sayısını geçti (%32 araçlar, %31 telefonlar)

Arabalar hücresel ağda telefonları geçti


 

Chetan Sharma‘daki mobil endüstri danışmanları hücresel ağa bağlanan arabaların telefonlardan ve tabletlerden daha çok olduğunu belirtti. Analistlere göre ABD’deki akıllı telefon kullanma oranı %84 ve yeni müşteri sayısı sıfıra yaklaşıyor. Fakat hücresel ağ kullanan araçlar hala markette yeniler. Çünkü arabalar üretildikten hemen sonra, daha fabrika garajlarında beklerken bile ağa bağlanmaları gerekiyor.

Amerikan GSM firması AT&T bünyesinde 8 milyon araç ağa bağlı durumda. Rapora göre AT&T dünyanın en büyük operatörü ve diğer bütün GSM şirketlerinin toplamından daha fazla araca hizmet veriyor. Şirket araçlara hücresel ağ üzerinden eğlence uygulamaları, kablosuz güncelleme, 4G hotspot, araçtan araca iletişim gibi hizmetleri sunuyor.

Pek çok kullanıcı araçların internete bağlı olduğundan haberdar değil. Avrupa’da 3700 sürücü ile yapılan bir ankette katılımcıların %40′ araçlarında böyle bir bağlantı olduğundan habersizdi. Diğer %60’ı ağ bağlantı özelliğinin araçları satın almada kararlarını etkilediğini belirtti. Bilhassa katılımcıların %32’si bu özelliği “önemli bir kriter” olarak nitelendirdi. Görülüyor ki alıcılar iki grup halindeler. Ya bu özelliği bilhassa arıyorlar ya da bu teknolojiyi hiç duymamışlar, kendi araçlarında hali hazırda mevcut olsa bile.

Kaynak: TechCrunch

 

 

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...