Türk Prof. Dr. Erdal Arıkan Huawei’nin kahramanı oldu

Bilkent Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Erdal Arıkan iletişim dünyasının bugünkü hızlara erişmesini sağlayan kişi olarak biliniyor.

Çinli akıllı cep telefonu devi Huawei’nin CEO’su Guo Ping Çin / Shenzhen’de düzenlenen Global Strateji Zirvesi’nde konuşmasında Prof. Dr. Erdal Arıkan’ı iletişim teknolojisindeki emeğine binaen sadece Türkiye’nin değil bütün dünyanın kahramanı olarak duyurdu.


Global Strateji Zirvesi

Guo Ping, Prof. Dr. Erdal Arıkan için “Arıkan, 5G hakkında bir bildiri yazdı. Biz de bu makalenin değerini anladık ve kendisiyle çalıştık. 5G’nin dünyadaki ilerlemesine büyük katkı sağladı” dedi. Türk profesörün sayesinde bütün dünyada kullanılacak olan 5G hizmetlerinde Türk teknolojisini kullanacak.

Prof. Dr. Erdal Arıkan Kimdir?

1958 Doğumlu olan Prof. Dr. Erdal Arıkan 1976’da üniversite sınavı birincisi olarak ODTÜ’ye giriş yaptı, ODTÜ’nün kapatılmasının ardından eğitim hayatına ABD’deki Caltech Üniversitesi’nde devam etti. MIT’de master ve doktorasını tamamladı.

Yaptığı çalışmalar sayesinde matematikçi Claude Shannon’un (1916-2001) 1948’de kaleme aldığı makalesinde değindiği dijital veri iletişiminin teorik sınırlarına ulaşacak kodlama tekniğini geliştiren Prof. Arıkan bu teorideki üst sınır sorununu çözerek yüksek hızlı veri iletişimine olanak sağladı.

Profesör buluşu sayesinde 2012’de IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) tarafından Baker ödülüne layık görüldü.

Huawei 2018’de Prof. Dr. Erdal Arıkan’a mahsus bir etkinlik düzenledi.

Kaynaklar: HT, Milliyet

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...