Tesla SolarCity’i satın almak için teklif yaptı

Tesla SolarCity'i almak istiyor

Tesla dünyanın en büyük ticari ve ev tipi güneş enerjisi uygulacısı olan SolarCity‘i satın almak için teklifte bulunduğunu kendi blogunda duyurdu.

Duyuru detayında Tesla’nın her zaman “sürdürülebilirlik” yanlısı olduğunu ve giderek daha uygun fiyatlı elektrikli otomobil üreterek ulaşımda da bunu sağlamayı hedefledikleri belirtiliyor. Tesla bu amaçla Mart 2015’te Tesla Enerji’yi kurdu ve ev/ofis kullanıcıları için enerji depolama ürünleri olan Powerwall ve Powerpack’i geliştirdi.


Elektrikli araçlarının yegane güç kaynağı olan elektrik konusunda da artık büyük resme bakmak isteyen Tesla bu alandaki en büyük sürdürülebilir enerji kaynağının peşine düştü. Yani güneş enerjisinin.

Tesla’nın satın almak istediği SolarCity artan müşteri kitlesiyle ticari ve ev tipi güneş enerjisi endüstrisinde lider konumunda. Müşterilerinin kolayca temiz enerjiye geçmelerini sağlıyorlar. Ayrıca yüksek müşteri memnuniyeti de SolarCity’nin en büyük artılarından.

Tesla satın almanın tamamlanması durumunda Tesla ve SolarCity’den oluşan kombinasyonun hissedarlar, müşteriler ve çalışanlar için büyük fayda sağlayacağı görüşünde.

Tesla’nın önerdiği teklifte satınalma sonrasında her iki firmanın ayrı ayrı olarak kendi marketlerini geliştirebilecekleri, Tesla veya Powerwalls ürünü satın alan herkesin güneş enerisi ile de ilgilendiği, bunun tersinin de geçerli olduğu belirtiliyor. Bu satınalma ile birlikte herkesin yararına büyük bir müşteri trafiği oluşacağı tahmin ediliyor.

Tesla ekibinin SolarCity ürünlerine tasarım, mühendislik ve üretim konusunda deneyimlerini paylaşacakları, benzer şekilde SolarCity’nin geniş satış ağı, dağıtım kanalları ve müşteri memnuniyetindeki uzmanlıkları da Tesla ve müşterileri için önemli faydalar sağlayacağı öngörülüyor.

solar_tesla_kuzenler

SolarCity ve Tesla kuzenler

Bu fotoğrafta görünen solda SolarCity CEO’su Lyndon Rive ve sağda Tesla CEO’su Elon Musk aynı zamanda kuzenler. Rive ve Musk’ın anneleri kardeş, üstelik ikiz kız kardeş.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...