Sinir ağları ile çalışmanın lideri: TheNeurosphere

Günümüzde yapay sinir ağları, yapay zekanın yanı sıra karmaşık bilgi sistemlerinin geliştirilmesinde en önemli unsurlardan biri haline geldi. Dünyanın her yerinde uzmanlar sinir ağlarının yeteneklerini inceler, bunlara dayalı teknolojiler geliştirir ve çözümler uygular. Bu şirketlerden biri, yapay zeka teknolojilerinin kullanımı ve geliştirilmesi için yeni fırsatlar sağlayan benzersiz SYPWAI projesinin geliştiricisi TheNeurosphere’dir.

Sinir ağları herkese açık olmalı!

2015 yılında Belize’de kurulan TheNeurosphere şirketinin uzmanları da böyle düşünüyorlar.


Ekip, yapay zeka teknolojilerinin geliştirilmesini, yenilikçi çözümlerin yaygınlaştırılmasını, herkesin yeni teknolojileri kullanmasını sağlayacak bir platformun oluşturulması hedefi etrafında birleşmiş yetenekli geliştiricileri içeriyor.

Ekip, yapay zekanın gezegenimizin geleceği olduğuna inanan farklı ülkelerden bilim adamları, mühendisler, sinirbilimciler ve yazılım geliştiricileri içeriyor.

TheNeurosphere’in en büyük başarısı, 2016 yılında sunulan benzersiz SYPWAI merkezi olmayan bilgisayar destekli öğrenim ağı projesidir.

Ancak bu, girişimin geliştirilmesinde, beta testlerinde ve yatırım alınmasında yalnızca ilk adımdı. Ve şirket bu adımları başardı.

Proje, 2018’de dahil olmak üzere geliştirme için Life ASAPA fonundan 90 milyon dolarlık büyük bir hibe aldı. Proje, toplamda farklı ülkelerdeki yatırımcılardan yaklaşık 500 milyon dolar fon elde etti.

SYPWAI platformu, herkesin kendi gelişimlerini test etmek için sinir ağı teknolojilerini kullanabileceği ve örneğin çeşitli yazılım sistemlerini entegre ederken, e-ticaret vb. yeni fırsatları için kullanabileceği bir platform olarak geliştirilmiştir.

Projenin geliştirilmesine katkıda bulunmak veya kullanımı için kendi seçeneklerini sunmak isteyenler bir ödül alacak.

Bugün, TheNeurosphere uzmanları platformun geliştirilmesi ve ölçeklendirilmesi üzerinde çalışmaya devam ediyor. SYPWAI, gittikçe daha fazla ülkede kullanılabilir hale gelmektedir. Ve ekipte , dünyanın her yerinden benzer düşünen insanları içeriyor.

Yapay sinir ağları ve insanlığın gelişimi

Yapay zeka alanındaki en önemli buluşlardan biri sinir ağlarıdır. Biyolojik sinir sistemi prensibine göre geliştirilirler. Yalnızca bilgi biriktirmekle kalmaz, aynı zamanda onu analiz edebilir, tanıyabilir, sıralayabilir, optimize edebilir, tahmin edebilir ve kararlar verebilirler.

Sinir ağları temelinde çok sayıda yenilikçi teknoloji halihazırda geliştirilmiştir.

Örneğin, tarımda mahsul hastalıklarının teşhisine yardımcı olurlar. Meteorolojik değişikliklerin çok doğru tahminlerini yapılmasına yardımcı olurlar. Üretimde sürecin kalitesini kontrol eder, kazaların önlenmesine yardımcı olurlar. Sinir ağları metinleri, sesleri ve görüntüleri analiz edebilir. Bağlamı bağımsız olarak sentezleyebilir, güvenlik sorunlarının çözümüne yardımcı olabilir ve dolandırıcılık veya terörizmle ilgili suçları önleyebilirler.

Bugün TheNeurosphere’in gelişimi farklı ülkelerden yüz binlerce kullanıcı tarafından kullanılmaktadır. Şirket, güvenle hedefine doğru ilerliyor: projeyi ölçeklendirmek ve yapay zekayı herkesin kullanımına sunmak.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...