PTT’ye gitmeden e-Devlet şifresi almak mümkün

46 milyonu aşkın kullanıcısıyla 5000’in üzerinde işlemi gerçekleştirebildiğimiz, hayatımızın bir parçası haline gelen e-Devlet sistemi bilhassa koronavirüs nedeniyle evlerden çıkamadığımız şu dönemde oldukça yardımcı oluyor. e-Devlet uygulamasını kullanmak için eğer daha önce e-Devlet şifresi almadıysanız bunun için mutlaka PTT’ye gitmenize gerek yok.

e-Devlet sistemine T.C. Kimlik No ve e-Devlet Şifresi ile girebildiğimiz gibi uzun bir süredir internet bankacılığıyla da giriş yapmak mümkün. Yani bu kapsamdaki herhangi bir bankanın internet bankacılığı hizmetini kullanıyorsanız bu bilgilerinizle e-Devlet’e giriş yapabiliyorsunuz (bunun tersi de mümkün). İşte bu imkan ilk defa e-Devlet şifresi almak için de kullanılabiliyor.


Hiç e-Devlet şifresi almamış olsanız dahi bu bankalardan birinin müşterisi iseniz ve internet bankacılığı kullanıcısıysanız bu sayede e-Devlet’e giriş yapabilir ve ilk e-Devlet şifrenizi bu şekilde alabilirsiniz.

e-Devlet şifrenizi aldıktan sonra hesabınıza telefon numarası ve e-posta adresi ekleyip, doğrulamayı unutmayın. Bu sayede parolanızı unutsanız bile, telefon numaranız veya e-posta adresiniz ile parolanızı sıfırlayabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise yine internet bankacılığı ile giriş yapıp parolayı sıfırlamak. Çünkü internet bankacılığıyla giriş yapıp, parolanızı değiştirmek istediğinizde önceki parolanız sorulmuyor.

Parolanızı değiştirmek için son yöntem olarak PTT’ye gidip yeni bir e-Devlet şifresi almak da mümkün.

e-Devlet’i kullanırken e-Devlet Anahtar uygulamasını kullanarak iki adımlı doğrulamayı aktif edip, güvenliğinizi daha da arttırabilirsiniz. Parolanızı seçerken parolanızda en az bir küçük harf, bir büyük harf, bir rakam ve bir özel karakter kullanmanız güvenliğiniz açısından tavsiye edilmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...