Otsimo: Otizmli çocuklar için yerli eğitim uygulaması

Otizm çocuklarda üç yaşından önce başlayıp ömür boyu süren, beyin gelişimini engelleyen bir hastalıktır. Kaynağı bilinemediği için maalesef net bir tedavisi de bulunmamaktadır.

Ülkemizde 0-18 yaş arasında 352 bin otizmli çocuk bulunuyor. Bu çocukların özel eğitim almaları gerekiyor. Eğitim sorunlarının başında otizmli çocukların uzun süre eğitime odaklanamaması olarak belirtiliyor.


Kardeşi de bir otizmli olan Zafer Elçik hazırladığı Otsimo isimli mobil uygulamayla bu özel eğitimdeki odak sorununu çözmeyi hedefliyor. iOS platformu için geliştirdiği Otsimo aslında iki ayrı uygulamadan oluşuyor: Otsimo Çocuk ve Otsimo Aile.

Otsimo Çocuk otizm ve öğrenme bozukluğu olan çocukları eğitmek için uygulamalı davranış analizi (ABA) tekniği uygulanarak özel olarak geliştirilmiş onlarca eğitim amaçlı oyun içeriyor. Otsimo Aile uygulaması da diğer uygulamayı kullanan çocuğun verilerini takip etmek için ebeveynlerce kullanılıyor.

Şimdilik sadece iOS platformunda yer alan uygulamaları Android için de geliştirebilmek için Arı Kovanı isimli fon toplama sisteminde kampanya başlatan Elçik daha çok otizmli çocuğa ulaşabilmek için destek bekliyor.

 

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...