Norveç FM radyo devrini kapatıyor

Norveç hükümeti bugün Bodoe şehrindeki FM radyo ağını kapatıyor. Yıl sonuna kadar ülkedeki bütün FM radyolar Sayısal Radyo Yayıncılığı’na geçmek için kapatılacak.

Sayısal Radyo Yayıncılığı (Digital Audio Broadcasting / DAB) daha iyi ses kalitesi ve daha fazla radyo kanalı sunuyor. Norveç hükümeti bu geçiş sayesinde yılda yaklaşık 29 milyon dolar tasarruf sağlayacak.


Norveç, 1945 yılında ABD’de başlatıltıkdan sonra FM radyo hizmetini kapatan dünyadaki ilk ülke olacak. Bu kapatma kararı 2011 yılında alınmıştı.

Engeller nedir?

Norveçlilerin yüzde altmış altı FM radyo istasyonlarının kapatılmasını reddetti. Ayrıca ülkedeki yaklaşık 2 milyon araçta sayısal radyo alıcısı bulunmuyor. Araçlar için sayısal radyo adaptörlerinin yaklaşık 1500 Kron (175 Dolar) maliyeti var.

Hükümetin bu hareketi hızlandırdığını düşünen eleştirenler pek çok kişinin FM radyo ile yayınlanan acil durum uyarılarını kaçırabileceğinden endişe ediyor. Ayrıca bazı vatandaşlar da dijital adaptör maliyetinin çok yüksek olduğunu savunuyor.

Diğer ülkeler aynı şeyi yapmayı planlıyor mu?

İsviçre, 2020’de FM radyoyu kapatmayı planlıyor, Danimarka ve İngiltere de yakın gelecekte FM radyo yayınlarına son vermeyi düşünüyor.

DAB Nedir?
DAB (Digital Audio Broadcasting), dijital ses yayını anlamına gelir. Vericilerden oluşan bir ağ kullanarak dijital radyo yayını yapmanın bir yoludur. Dinleyiciye daha fazla seçenek sunar, tıslama ve hışırtıyı azaltır ve aynı zamanda kayarak geçen bilgi metni sunar (RDS – Radio Data System). Türkiye’de DAB (ve ya T-DAB), RTÜK (Radyo Televizyon Üst Kurulu) tanımlaması ile ‘Sayısal Radyo Yayıncılığı’ olarak da bilinir. –Teknikerler Derneği

Kaynak: TRT World

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...