Microsoft Fluent Design ile Windows 10 yeni bir görünüme sahip olacak

Windows 10 yakında büyük bir yenilemeye gidecek. Microsoft Fluent Design (akıcı tasarım) isimli bu yeni tasarım anlayışında beş ana bileşen göze çarpıyor.

Işık: Uygulamalara aydınlatma unsuru ekler. Özellikle artırılmış/sanal gerçeklik için uygulamalarında işaretçi olarak kullanılır ve kullanıcı arabirimi öğelerinin sanal ortamlardan ayrılmasına yardımcı olur.


Derinlik: Paralaks efektleri ve artırılmış/sanal gerçeklik deneyimler için arayüzlere z-ekseni ekler. Öğeler arasında ilişki kurulmasına yardımcı olur, animasyonlara kat ekler ve uygulama içindeki alan duygusunu artırabilir.

Hareket: Uygulamanın kullanıcı arayüzünde gezinirken birbirine bağlanan animasyonlar ekler. Sayfalar, seçimler ve görevler arasında hareket ederken sürekliliği sağlamaktadır.

Malzeme: Ekrandaki öğelerinin ‘fiziksel’ özelliklerini denetler. Bunlardan ilki değiştirilebilir özelliklere sahip, buzlu bir akrilik görünümdür. Bu katman malzemelerin gerinme, sıçrama, parçalanma ve kayma gibi özelliklerini kontrol etmektedir.

Ölçek: Uygulamaların farklı cihazlarda nasıl şekillendiklerini etkiler.

Bu yılın sonuna doğru çıkacak Fall Creators Update ile Windows 10’un radikal olarak bambaşka bir görünüme kavuşması beklenmiyor. Bu özellikler kademeli olarak hayata geçirilecek. Aslında Fluent Design’in bir kısmı zaten uygulanmaya başlamış durumda. Hesap Makinesi, Ses Kaydedici ve Groove uygulamalarında aydınlatma efektleri, şeffaf materyaller ve süslü animasyonlar görmek mümkün.

Kaynak: TNW

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...