İstanbul Teknik Üniversitesi “Tesla otoparkta çürüyor” iddialarına yanıt verdi

2011 yılında ismi lazım değil bir iş adamı tarafından İstanbul Teknik Üniversitesi’ne “daha iyisi yapılsın” gibi bir emrivaki beraberinde “hibe” edilen Tesla Roadster otomobil hakkında “Tesla otoparkta çürüyor” iddiaları gündeme geldi. Kim tarafından? Tabi ki ismi lazım değil kişi tarafından..

Allahtan bir iPhone hediye edip “alın daha iyisini yapın” demeyen zevat geçen zaman içerisinde neden bir Tesla ortaya çıkmadı diye hayıflanıp bir gazeteye demeç vermiş. Haberin sonunda lafı Balıkesir’de yeni girişeceği rüzgar enerjisi santrali işine bağladığına bakılırsa mevzuun asıl bu haberin PR’ını yapmak amaçlı ortaya atıldığı anlaşılıyor.


Utanıp sıkılmadan hibe ettiği aracı geri almaya çalıştığını ifade eden işadamı hukuken hibe edilen aracın iadesi mümkün olmadığından bu girişimlerinde başarılı olamadı.

İTÜ’den yanıt gecikmedi

İTÜ yetkilileri aynı gün cevap verip durumu açıklığa kavuşturdu. Söz konusu aracın 28 Şubat 2012’de araştırma amaçlı olarak kuruma hibe edildiği, bütün basın mensupları tarafından istenildiğinde ziyarete açık olduğu, üniversitenin elektrikli araçlar konusunda yapmış olduğu çalışmalarda bu aracın da kullanıldığı bildirildi.

“İstanbul Teknik Üniversitesi, aynı zamanda elektrikli araçlar konusunda çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Bunun son örneği İTÜ Teknokent bünyesinde bulunan Derindere Motorlu Araçlar’ın (DMA) üretmeye başladığı elektrikli araçların pillerinin şarj istasyonuna gerek olmadan şarj edilebilmesidir. İTÜ, Araç bataryasının uzun mesafe gitmesine imkan vermeyen araçlardan yola çıkarak bugün tek şarjla 450 kilometre yol alabilen araçları ülkemize kazandırmıştır.

Üniversite yetkilileri Tesla Roadster’in yeni çekilmiş fotoğraflarını “aracı görmek isteyen basın mensuplarını kampüsümüzde İTÜ tarafından geliştirilip üretilen yüzde 100 elektrikli minibüsümüzle dolaşmaya davet ediyoruz” şeklinde bir kapakla sunarak mevzuu kapattı.

İTÜ’nün açıklamaları ve kullandığı fotoğraflar her ne kadar Tesla aracının araştırmalarda ne kadar etkin kullandığını ortaya koymuyorsa da buna mecbur olmadıkları da aşikar. Malum iş adamı Tesla’dan daha iyisinin yapılmasını istiyorsa bir Tesla aracı bedelini değil, Elon Musk’un Tesla için bugüne kadar ödediği bedeli ortaya koyması gerekiyor.

Kaynak: AA

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...