iPhone X nihayet geldi

Apple uzun zamandır dillerde dolaşan iPhone’un 10. yılına özel ürettiği akıllı telefonu iPhone X‘i nihayet tanıttı. Şirketin yeni devasa kampüsü Apple Park’ta yer alan Steve Jobs Theater’da yapılan etkinlikte iPhone X’den önce Apple Watch Series 3, Apple TV 4K, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus ürünleri de yer aldı.

Boydan boya ekrana sahip olan iPhone X’in ebatları neredeyse iPhone 6/7/8 kadar olsa da 5.8″ ekran deneyimi sunmayı başarıyor. İlk kez OLED ekran kullanılan bu iPhone modelinde ana ekran tuşu bulunmadığı için telefon ön yüzünün alt kısmı tamamen ekrana dahil edilmiş. Benzer şekilde üst kısım da ekrana dahil edilmiş ancak ön yüzdeki kamera ve diğer gelişmiş sensörlerin bulunduğu alan maalesef ekrana girinti olarak kalmış. Bu alanın kenarlarında kalan ekran daha çok durum çubuğu olarak kullanıldığı için ilk başta göze batmasa da  tam ekran video izlerken bu alanların da kullanılıyor olması maalesef iyi bir deneyim sunmuyor. Tam ekran videoda bu alanların karartılarak videoya dahil edilmemesi daha iyi bir çözüm olabilirdi.


iPhone X’de ana ekran tuşu olmadığını belirtmiştik. Apple’ın 10 yıldır her iPhone modelinde kullandığı bu tuş iPhone 5S’ten itibaren Touch ID görevini de üstleniyordu. iPhone X’te Touch ID de bulunmuyor. Onun yerine Face ID olarak adlandırılan gelişmiş yüz tanıma teknolojisi kullanılıyor. Telefonu elinize aldığınızda cihaz önceden tanımlanmış olan yüzünüzü algılayıp kiliti açıyor. Ana ekrana ulaşmak için de ekranın alt kısmından yukarıya doğru kaydırmanız yeterli oluyor.

Apple düşük ışıkta bile sağlıklı bir şekilde çalıştığını belirttiği Face ID için oldukça zengin bir sensör grubu kullanıyor. iPhone X’in ön yüzünde yer alan ve ekranın üst kısmında girinti olarak kalmasına bile göz yumulan bu kısım nokta projektör, led kamera, proximity sensör, flood illuminator, ambient light sensor gibi teknolojileri içeriyor.

iPhone X’de kullanılan Apple’ın geliştirdiği A11 Bionic işlemcisi Augmented Reality konusunda da telefonun yeteneklerini oldukça üst seviyelere çıkarıyor. Diğer akıllı telefon üreticilerinden farklı olarak tamamen Apple içerisinde geliştirilen donanım ve yazılımın uyum içinde çalışması sadece oyunlarda değil mesajlaşma uygulamalarında da sürprizler sunuyor.

Animojiler geliyor.

Emojilerin mimiklerinizi taklit edebilen versiyonu olan Animojiler sayesinde imaj ya da video olarak karşınızdakine eğlenceli paylaşımlar yapabileceksiniz. Animojilerin oluşturulmasında Face ID için geliştirilen sensörler kullanılıyor.

iPhone X’le gelen bir diğer göze çarpan özellik ise F/1.8 ve F/2.4 diyafram değerine sahip kameralar. Düşük ışıkta bile çok rahat fotoğraf çekme imkanı sunan bu kameralar geliştirilen yazılımın da gücüyle bokeh efekti yanısıra stüdyo ortamını aratmayan portre fotoğrafları çekmenizi sağlıyor.

Yeni ekran çözünürlüğü

iPhone X’te kullanılan 5.8 inçlik OLED ekran 2436 x 1125 çözünürlük sunuyor. iPhone 7 Plus’ta inç başına 401 piksel düşerken bu değer iPhone X’te 458 ppi olarak karşımıza çıkıyor.

Kablosuz Şarj

Nihayet iPhone’u da artık kablosuz olarak şarj edebileceğiz. iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X kablosuz şarj standardı olan Qi uyumlu donanımlarla kablosuz olarak şarj olabilecek. Apple ayrıca kendi geliştirdiği ve aynı anda pek çok cihazı kablosuz şarj etme imkanı sunan AirPower’ı da duyurdu.

iPhone X 27 Ekim’de ön siparişe açılacak, 3 Kasım’da da belli ülkelerde satılmaya başlanacak. Sadece uzay grisi ve gümüş renk seçenekleri olan iPhone X’in 64 GB versiyonu 999 dolar, 256 GB  versiyonu 1.149 dolar fiyata sahip.

Hasan Civelek

BT Magazin'in kurucusu. Kitapi kurucu ortağı. Elektronik Mühendisi. 2001'den beri PHP üzerine çalışıyor. Ubit AŞ.'de Ar-Ge direktörü ve PHP/iOS uygulama geliştiricisi olarak görev yapıyor. 2010'dan beri blogger.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...