Hollandalı girişim Living Light bitkileri pile çeviriyor

Hollandalı bir girişim bitkileri pil olarak kullanmanın peşinde. Sıradan bir lambayı çalıştırmak için onu sulamanız gerektiğini düşünün. İmkansız değil.

Hollandalı ürün tasarımcısı Ermi van Oers Living Light isimli bir proje geliştirdi: Işıklandıran bitkiler. Bu sistem topraktaki bakteriler tarafından üretilen elektrikle çalışıyor.


Çalışma mekanizması şöyle işliyor: Fotosentez yaptıkları sırada bitkiler organik bileşikleri toprağa bırakıyor. Bu, bakterilerin elektron ve proton üretmesine neden oluyor. Bu elektron ve protonlar da geleneksel pile benzer bir şekilde kullanılarak akım elde ediliyor.

İşin ilginç kısmı: sağlıklı bitkiler daha fazla enerji üretiyor. Ona iyi baktığınız müddetçe 0.1 mW’a kadar enerji elde edilebiliyor. Bir gece lambası olarak kullanmak için yeterli ancak bir odayı düzgün bir şekilde aydınlatacak kadar değil elbette.

Van Oers, Living Light projesinin daha fazla enerji üretmesi için çalışmalarına devam ediyor. 2018’in başında ilk 50 adet üretimi gerçekleştirmeyi ve müşterilerine göndermeyi planlıyor.

Kaynak: TNW

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...