Hawaii’deki yanlış füze alarmının sebebi kötü arayüz tasarımı

Geçen hafta sonu Hawaii’dekileri paniğe sevk eden balistik füze alarmının yanlış olduğu bir süre sonra ortaya çıktı. Meğer bütün mesele kötü tasarlanmış bir arayüzden ve biraz da dikkatsizlikten kaynaklanmış.

Washington Post, alarmın Hawaii Acil Durum Yönetim Ajansı’ndaki bir çalışan tarafından çıkarıldığını bildirdi. Bu kişi, eyalet acil durum uyarı sisteminin rutin bir testi yapılırken açılır menüden yanlış seçeneği seçmiş (bkz. haberin görseli).


Hükümetin durumu anlaması ve paniğe neden olan uyarının yanlışlıkla gönderildiğini anlatan bir sonraki uyarıyı yayınlaması 38 dakika sürdü.

Burada arayüz tasarımının ne kadar hayati önem taşıdığı bir kere daha ortaya çıkıyor. Bir tasarım ilkesi olarak test amaçlı butonlarla gerçek operasyonu yapacak butonlar, yahut seçenekler bu yaşanan örnekteki gibi bitişik olmamalıdır. Benzer bir mantıkla, kaydet tuşu ve silme tuşu da yan yana konmamalıdır.

Hawaii örneğinde uyarı sistemi yazılımındaki açılır menü fikri felaket bir  tasarım tercihi gibi görünüyor. Sistemin güvenli bir şekilde test edilmesini kolaylaştırmak yerine %50 hata yapma şansı olan bir arayüz kullanılmış.

Bir dahaki sefer bir uygulama, site veya füze uyarı sistemi oluştururken kendinize şu soruyu sorun: Kullanıcıların ürün tasarımı nedeniyle hatalar yapması çok kolay mı? Eğer cevap evetse çizim tahtasına dönme zamanı gelmiştir.

Kaynak: TNW

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...