Modüler akıllı telefon Project Ara rafa kaldırıldı

Google üç yıl önce başlattığı Project Ara isimli modüler telefon projesini rafa kaldırdı. Google bu projeyle pil, kamera, hoparlör gibi parçaları değiştirilebilecek ve harici cihazlar takılabilecek bir akıllı telefon üretilmek istiyordu.

Mayıs ayında yapılan açıklamada telefonun sonbaharda geliştiricilere ulaştırılacağı duyurulsa da şirket bu projeyi şimdilik rafa kaldırmayı tercih etti. Routers’in kaynaklarına göre Google telefonu kendi üretmeyip lisans anlaşmasıyla başka üreticilere devredebilir.


Modüler telefon konusunda başka firmaların da bazı çalışmaları bulunuyor. Hatta LG G5 ürünü çeşitli ekipmanlarıyla birlikte epeydir piyasada yer alıyor. Puzzlephone isimli başka bir marka Avrupa fonlarındaki nakit akışı problemlerinden dolayı  ilk ürünlerinin bu yıla yetişmeyeceğini belirtmişti.

Hollanda menşeili Fairphone 2 isimli modüler telefonunun da hali hazırda satışı devam ediyor. Fairphone telefonu kolayca parçalara ayırıp eski parçaları değiştirmeye ya da tamir etmeye olanak sağlıyor ve 525 euro (588 dolar) fiyatla satılıyor. Firma bu telefonla çoktan 100 binin üzerine satış elde etmiş durumda.

Fairphone

Kaynak: The Next Web

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...