Google Firebase’a hızlı bir bakış – video

Firebase iş başında

Google’ın 2014’de satın alıp baştan başa yenilediği, hatta kendi “cloud” ile başlayan ürünlerinin bile ismini bununla değiştirdiği, kapatılan Parse’dan sonra oluşan boşluğu ve daha fazlasını doldurmaya talip bulut tabanlı çözüm sistemi Firebase ile ilgili ilk deneme videoları YouTube’a düşmeye başladı bile.

Firebase’in Xcode projeleri için yani iOS uygulamalar için sunduğu Cocoapods desteği takdire şayan bir hareket oldu. Cocoapods Xcode projelerinde kullanılmak istenen harici kütüphanelerin birbirine bağımlılıkları dikkate alınarak oluşturulmuş bir veritabanından basit bir konfigürasyon dosyasına tek bir satır eklenmesi ve sonrasında terminal ekranında yine tek bir işlemle çalıştırılıp yüklenmesini sağlayan gönüllü yazılım geliştiricileri tarafından hazırlanmış Ruby tabanlı bir mekanizma.


Günümüzde gönüllü geliştiriciler tarafından açık kaynaklı olarak yazılan pek çok kütüphane entegrasyon kolaylığı sağlaması için cocoapods desteği verilerek sunuluyor. Cocoapods’un diğer bir güzelliği de kullandığınız kütüphane geliştiricileri tarafından güncellendiğinde yine terminal satırından tek bir işlemle siz de bu güncellemeyi edinebiliyor olmanız.

Aşağıdaki videoda -Cocoapods kısımlarını saymazsak- bir kaç dakika içerisinde Firebase’in sunduğu kütüphane sayesinde Google Email üzerinden kullanıcı oluşturma ve bu kullanıcı ile giriş yapma çok kolay bir şekilde anlatılıyor.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...