GitHub’dan multiplatform masaüstü uygulama geliştirme aracı: Electron

“Eğer bir web sitesi yapabiliyorsanız, bir masaüstü uygulaması da yapabilirsiniz”.

GitHub’un hazırladığı JavaScript, HTML, ve CSS tabanlı platform bağımsız masaüstü uygulama geliştirme aracı Electron’un temel iddiası bu şekilde.


GitHub 2 yıl önce Atom isimli geliştirilebilir text editörünü ücretsiz olarak kullanıcılara sunmuştu. Electron bu editörün shell ortamı olarak oluşturulmuştu ve uygulamanın zor kısımlarını üstlenerek geliştiriciye daha rahat konuya odaklanmasını sağlamak amacındaydı.

Electron Chromium ve Node.Js alt yapısını kullandığı için bir web sitesinde kullandığınız teknolojileri burada da kolayca kullanabiliyorsunuz. Ayrıca web sitesinden farklı olarak masaüstü uygulamalarından beklenildiği üzere uygulamanın çalıştığı makinenin dosya sistemine de erişebiliyorsunuz. Uygulamayı geliştirdikten sonra sunulan paketleme yazılımlarıyla kodunuzu güvenli bir şekilde saklayabiliyorsunuz.

Electron API’sinin yeteneklerini sergilemek için hazırlanan demo uygulamayı indirip kurcalayabilirsiniz. Özellikle MacOS X’deki System Tray özelliğine dahi destek vermesi bizim çok hoşumuza gitti. Beklemeye aldığımız projeleri hayata geçirmek için Electron iyi bir çözüm gibi görünüyor.

Aşağıda Electron ile hazırlanmış çeşitli uygulamaların listesi yer alıyor. Siz de kendi uygulamanızı Electron’a bildirip listeye girmesini sağlayabilirsiniz.

Electron ile hazırlanmış uygulamalar

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...