Dünya’nın ilk ve tek tam entegre güneş paneli fabrikası: Kalyon PV

Dünya’nın ilk ve tek tam entegre -yani hammadde girişinden panel üretimine kadar bütün adımların tek bir çatı altında gerçekleşebildiği- güneş paneli fabrikası olan Kalyon PV’nin Ankara’da olduğunu biliyor muydunuz?

Kalyon Holding bünyesinde 2017’de temeli atılan fabrika 100 bin metrekare kapalı alanda 2100 kişiyle hizmet veriyor ve güneş paneli üretimindeki 4 aşamayı tek bir çatı altında yapıyor. Fabrikada poli-silikon hammaddesine bor eklenerek yüksek ısıda silindir şeklinde devasa ingot (kütük) haline getiriliyor. Bu külçeler düzgün bir brick haline getirilip, bundan sonra insan saç telinden daha ince olan 55 mikronluk elmas tellerle kesilip temizlenerek 180 mikron kalınlığında yongalar (wafer) oluşturuluyor. Bu yongalar üzerine hücreler oluşturulup bu hücrelerle güneş panelleri imal ediliyor.


Tamamlandığında dünyanın dördüncü büyük güneş santrali olacak Karapınar Güneş Santrali’nin bütün panelleri 1GW Güneş paneli üretim kapasitesine sahip olan Kalyon PV (Kalyon Photo Voltaik) fabrikasında üretiliyor.

Polisilikon Hammaddesi
Ingot / Kütük
Brick
Yonga

Türkiye’nin sayılı teknoloji kanallarından olan ShiftDelete.Net’in yöneticisi Hakkı Alkan son yayınladıkları videoda fabrikayı gezip aşamaları izleyicilerle paylaştı.

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...