Dünyanın ilk pilsiz cep telefonu prototipi geliştirildi

Washington Üniversitesi enerji hasadı ve pilsiz çalışma ile ilgili uzun bir geçmişe sahip. En dikkat çekici projelerinden biri de çevrede halihazırda bulunan radyo frekanslarını ve hücresel yayınları güç kaynağı ve iletişim aracı olarak kullanmak. Bu proje kapsamında ortam radyo sinyallerinden veya gün ışığından ihtiyaç duyduğu enerjiyi elde ederek batarya içermeyen bir cep telefonunu prototipi hazırladılar.

ioT ve mobil teknolojilerin önündeki en büyük engel pil sınırlamaları. Bilgi işleme, depolama ve görüntüleme alanlarındaki gelişmelerin gerisinde kalan pil teknolojisi modern bilgisayarların güç gereksinimlerine maalesef  uymuyor. Daha fazla veya daha büyük pil kullanmak yerine cihazların güç ihtiyacını düşürmek kullanacağımız cihazların daha küçük ve ucuz olmasını sağlayacaktır. Böylece yaygın olarak heryerde kolayca kullanılabilecekler.


Columbia Üniversitesi’nin kendi kendine çalışabilen kamerası gibi pil kullanmayan bazı sensörler mevcut olsa da bunların çoğu enerji kaynaklarına bağımlı olup aralıklı çalışarak enerjilerini koruyor. Örneğin bir ölçüm yapmak için gerekli enerjiyi toplayıp okuması gereken veriyi okuyor ve sonra uykuya dalıyor. Washington Üniversitesi’nin üzerinde çalıştığı cep telefonu ise görüşme boyunca düzenli çalışması gerekiyor.

Araştırma ekibi, bir MSP430 geliştirme kartını temel alarak ve piyasayada bulunabilen bileşenleri kullanarak temel telefon işlevlerini yerine getirebilen bir prototip telefon yaptı. Bu telefon basitçe kullanıcının bir numarayı çevirmesini ve konuşmayı iletip almasını sağlıyor. Dışarı aramaları gerçekleştirebilmek için Skype kullanan özel bir baz istasyonu ile irtibat halinde olan cep telefonunun yaptığı iş kapasitif tuş takımı ile çevirilecek numarayı alıp baz istasyonuna ilettikten sonra pasif mikrofon bileşeninden aldığı sesi genlik modülasyonuyla istasyona aktarmak ve gelen ses dalgasını da demodüle edip kulaklıklara vermek.

Telefon, durum bilgisini iletmek ve baz istasyonu ile koordine etmek için mevcut dijital backscatterŠ vericileri kullanıyor. Bu vericiler, telsizlere kıyasla 3-4 kat daha düşük güç ihtiyacı duyar ve telefonun güç tüketimini en aza indirir.

Ekibin gelecekteki planları, telefonun çalışma aralığını iyileştirmek, konuşmaları şifrelemek ve güvenli hale getirmek. Bununla birlikte, aynı zamanda video aktarımı yapmak için de çalışıyorlar. Ayrıca düşük güçlü e-mürekkep ekranları kullanarak telefona bir de ekran ekliyorlar.

Kaynak: Hackster Blog

BT Magazin

BT Magazin, 13 Mayıs 2016'da yerli girişimleri tanıtmak için kuruldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...